Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Jak ustawić stół w małym salonie?

2020-03-02


Niewielu z nas może pozwolić sobie na przywilej, jakim jest posiadanie własnego salonu. Większość osób, zwłaszcza tych mieszkających w małych mieszkaniach w blokach wie, że ich salon będzie musiał zmieścić się w jednym pomieszczeniu razem z kuchnią oraz jadalnią. A często także również pracownią i pokojem gościnnym. Nie jest to jednak wcale przeszkoda do urządzenia funkcjonalnego pomieszczenia, które będzie dobrze służyło wszystkim domownikom.

Funkcjonalność na pierwszym miejscu

Łączenie salonu, kuchni i jadalni nie jest zadaniem tak trudnym, jak mogłoby się to niektórym wydawać. Wystarczy dobrze rozplanować przestrzeń i wykorzystać ją najlepiej, jak jest to tylko możliwe. W tym celu musimy być świadomi przestrzeni, którą dysponujemy. Jaki jest jej kształt (prostokątny czy kwadratowy?), czy jest ustawna, czy wystarczająco doświetlona? Dokładne zrozumienie wnętrza pozwoli urządzić je jak najbardziej funkcjonalnie. A w końcu funkcjonalność to coś, na czym zależy nam najbardziej w przypadku niewielkich metraży. Choć oczywiście nie możemy też zapomnieć o designie!

Meble tylko pod ścianą?

Zapewne pierwszym, co przychodzi nam do głowy podczas urządzania salonu, będzie ustawienie mebli przy ścianach. Dzięki temu oczywiście zyskamy dużo przestrzeni na środku, co jest niezwykle pożądane w przypadku niewielkich metraży. Jednak ustawienie niektórych mebli w oddaleniu od ścian, także ma swoje plusy. Na przykład za kanapą możemy ustawić regał z książkami. Stół może przylegać do ściany tylko jedną, krótszą krawędzią, dzięki czemu wizualnie oddzieli część pomieszczenia jadalną od części wypoczynkowej. Dzięki temu zagospodarujemy też przestrzeń na środku, a wnętrze stanie się nieszablonowe, ciekawsze.

Podział na strefy

Kiedy jedna przestrzeń spełnia kilka równorzędnych funkcji, warto optycznie podzielić ją na wyraźne strefy. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, można zrobić to na przykład za pomocą stołu, który oddzieli część, w której gotujemy od części, w której odpoczywamy. Nie jest to jednak jedyne możliwe rozwiązania. Do tego celu możemy wykorzystać też wyspę kuchenną lub zdecydować się na inne, bardziej subtelne podziały, takie jak kolor ścian lub oświetlenie.

Ważny element - stół

Stół będzie centralną częścią naszego wielofunkcyjnego pomieszczenia, dlatego też powinniśmy poświęcić mu wyjątkowo dużo uwagi.

Czy lepiej wybrać stół prostokątny czy okrągły?  Przeczytaj nasz poprzedni artykuł!

Wybierając stół, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się ile osób będzie z niego korzystać. I nie chodzi tu jedynie o liczbę domowników. Poza mieszkańcami, powinniśmy także wziąć pod uwagę ilość odwiedzających nasz gości – jak często urządzamy spotkania i przyjęcia? Jeśli robimy to sporadycznie, idealną opcją będzie decyzja o zakupie stołu rozsuwanego, takiego jak na przykład:

 

Planując przestrzeń, musimy bowiem pamiętać, że czteroosobowy, prostokątny stół zajmie około 4,5 m² powierzchni, sześcioosobowy okrągły stół to około 6 m², natomiast prostokątny - 7,5 m². 

Meble, a okno

Jak powinniśmy ustawić nasze meble w stosunku do okna? Pamiętajmy, że szyba nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale także jest po prostu miło mieć ją przed sobą jedząc posiłki lub odpoczywając na kanapie – zwłaszcza jeśli nasze oko wychodzi na zieleń. Dlatego też dobrze jest ustawić naprzeciwko okna stół lub kanapę – w zależności od tego które miejsce jest dla nas ważniejsze i gdzie spędzamy czas kiedy jest jeszcze jasno – może bowiem okazać się, że na kanapie wylegujemy się zazwyczaj wieczorami, gdy za oknem jest ciemno.  Tym przypadku przy oknie dobrze będzie postawić stół, co umożliwi nam spożywanie posiłków z ładnym widokiem.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Jeśli chcemy optycznie powiększyć naszą małą przestrzeń, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zdecydujmy się na jasne barwy – ściany, podłoga i meble nie powinny przytłaczać. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całe wnętrze urządzić na biało. Żywe elementy są jak najbardziej wskazane, wybierzmy jednak jedynie kilka akcentów, by nie przesadzić. Zrezygnujmy z ciężkich zasłon na rzecz delikatnych firanek lub rolet. Ponadto, wybierzmy lekkie meble. Świetnie sprawdzi się na przykład stół z krzesłami w stylu retro, który dzięki swojej formie idealnie pasuje do niewielkich przestrzeni.

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności