Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Stół okrągły czy prostokątny - co wybrać?

2018-09-10


Aranżując kuchnię, zarówno jako osobne, zamknięte pomieszczenie, jak i aneks kuchenny, otwarty na salon, warto postawić na ciekawy, stylowy stół. Mebel pozostaje epicentrum dla wielu współczesnych projektów kuchni, jadalni i salonów, skupiając w sobie życie rodzinne, wyznaczone przez rytm wspólnych posiłków. Stoły drewniane to prawdziwe klasyki, choć aktualnie są odmieniane przez wiele przypadków - design, kolory, stylizowane formy nóg, wielkość, ale też kształty. Dlatego pytanie, co wybrać - stół okrągły czy prostokątny, projektując miejsce do spożywania posiłków i organizowania domowych przyjęć?

 

Stół Ludwik w stylu angielskim

Jak zaaranżować prostokątny stół?

Stoły do kuchni na planie prostokąta to klasycznie rozwiązania, ale z nowoczesnym sznytem zyskują na oryginalności. Ten kształt odnajduje się więc jako kuchenny mebel, ale też naturalna kontynuacja wyspy w aneksie kuchennym. Biorąc pod uwagę, że wiele polskich wnętrz zaprojektowano jako podłużne pomieszczenia, mebel tego rodzaju będzie dla nich idealnym odwzorowaniem. Jak jednak zaaranżować prostokątny stół, by wyglądał estetycznie i spełniał swoją społeczną funkcję? Nowoczesne prostokątne stoły do kuchni czy do salonu mogą pomieścić optymalnie dużą liczbą domowników i gości, a ich atutem jest to, że mogą przylegać do ściany, oszczędzając przestrzeń. Świetnie prezentują się one także na tle dużych okien - rodzinne święta przy długim stole, to ziszczenie idealnej wizji. Do apartamentów w stylu loftowym dedykowane będą modele o surowym wyglądzie, stylizowane nogi angielskich, bielonych stołów świetnie odnajdą się w mieszkaniach urządzonych w konwencji country chic. Ultradesignerskie, prostokątne stoły mogą się też pochwalić dużą praktycznością - w kuchni spełnią się jako dodatkowy blat roboczy, a rodziny z dziećmi docenią je za możliwość idealnego dostosowania krzesełka do karmienia do blatu, choć zaistnieje potrzeba zadbania o kanty. Funkcjonalność rozkładanych, prostokątnych stołów doceni każdy, kto co jakiś czas gości u siebie dużą rodzinę. Tu warto zwrócić uwagę, że usadzenie gości nie pozwoli jednak na ich jednakowe interakcje, jak przy stole okrągłym.

Stół okrągły

Okrągły stół - gdzie go ustawić?

Okrągły stół jest bardziej społeczny od prostokątnego, nie wymusza hierarchii, zapewniając możliwość podjęcia dialogu z każdą osobą, która zasiadła do posiłku. Ale gdzie go ustawić? Wizualna lekkość, którą się cechuje, sprawdzi się w małych pomieszczeniach, dlatego okrągłe stoły kuchenne drewniane o niedużej średnicy to świetna propozycja do mieszkania dla pary. Tu warto ustawić model na jednej, wycentrowanej nodze, który jest nie tylko funkcjonalny, ale i bardzo stylowy. Wspólne śniadanie w takim anturażu nastroi pozytywnie do pracy. Duże, okrągłe konstrukcje, które potrzebują więcej miejsca, z kolei będą stanowić epicentrum stylowej jadalni albo z powodzeniem wyznaczają strefę posiłków w salonie. Okrągłe bryły na czterech nogach to klasyczne rozwiązanie, które nie poddaje się trendom - wygrywa swoją uniwersalnością i ponadczasowym charakterem. Dlatego kuchenne stoły drewniane w klasycznym wykonaniu czy rozkładane, nowoczesne formy, predestynowane do dużych salonów, zachwycą pojemnością. A rodzice maluchów docenią ich bezpieczne, pozbawione kantów wykończenia. Jeśli jednak dysponujesz naprawdę niedużą przestrzenią, okrągły stół zabierze sporą jej część. Przy czym jeżeli ma on spełniać także funkcję miejsca do pracy, to nie spełni się roli efektywnie.

Co więc wybrać - stół okrągły czy prostokątny? Modele na planie okręgu zapewniają idealną komunikację rozmówców, wymagają jednak wnętrz o większej przestrzeni. Na jej tle można wyeksponować stylizowane, drewniane nogi czy loftowe, metalowe wsporniki. Stół prostokątny pozwoli zmieścić dużą liczbę krzeseł, posłuży też jako blat w domowym biurze. Jednak jest mniej sprawiedliwy od okrągłego - dialog z osobą z drugiego końca może być utrudniony. Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności