Koszyk 0
41 254 39 91
Kontakt

Słowniczek

Bejca wodna– Bejcowanie (barwienie drewna) - Stosuje się w celu wybrawienia na atrakcyjniejsze kolory, odcienie. Trwale wydobywa strukturę słoi i podkreśla naturalny rysunek drewna poprzez rozjaśnianie lub przyciemnianie. Bejcowanie również impregnuje oraz całkowicie lub częsciowo ukrywa naturalne wady drewna. 

Okleina naturalna fornir (z niem) – cienkie płaty drewna najczęściej o grubości od 0,5 do 1 mm, uzyskiwane przez skrawanie płaskie lub obwodowe drewnianych bali przeznaczony do oklejania (fornirowania) wyrobów stolarskich, zwłaszcza mebli (przyklejane w formie pasów do blatów stołów). Proces produkcji mebli z wykorzystaniem okleiny naturalnej jest procesem trudnym - wieloetapowym i bardzo czasochłonnym. Forniry produkuje się na całym świecie, z wielu różnych gatunków drewna - stąd też mnogość wzornicza i to co w nich najważniejsze - niepowtarzalność. Blaty naszych stołów mogą być pokryte okleiną naturalną bukową.

Płyta MDF (Medium Density Fibreboard) Jest to średnio gęsta płyta z włókien drzewnych. Stosowana jest do produkcji mebli oraz artykułów wykończeniowych wnętrz. Ze względu na walory powierzchni nadaje się do pokrywania cienkimi filmami melaminowanymi oraz okleiną naturalną. Płyta MDF stanowi idealny substytut naturalnego drewna, przy czym nie zawiera ona żadnych strukturalnych niedoskonałości zwykle spotykanych w drewnie, takich jak sęki czy pęknięcia. Jednolity skład i jednolita gęstość płyt MDF czyni je idealnymi do obróbki maszynowej w celu uzyskania najbardziej wymyślnych kształtów i profili.

Płyta wiórowa jest trójwarstwowym tworzywem drzewnym. Wytwarzana jest ze specjalnie przygotowanych wiór drzewnych, sprasowanych z dodatkiem żywic przy użyciu ciśnienia i temperatury, w płyty o róznych wymiarach i grubościach. Warstwa wewnetrzna zbudowana jest z wiór grubszej frakcji, natomiast warstwy zewnętrzne z bardzo drobnych i cienkich wiór - mikrowiórów. Dzięki temu powierzchnia charakteryzuje się niską chropowatością oraz dużą wytrzymałością na odrywanie powierzchni. Dzięki walorom powierzchni można je również uszlachetniać poprzez pokrywanie cienkimi filmami melaminowanymi, a także oklejanie okleiną naturalną.