Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Jaką lampę do salonu wybrać?

2021-12-21


W każdym pomieszczeniu niezwykle ważną rolę odgrywa oświetlenie. W zależności od dobory oświetlenia, wnętrze może wydawać się odpowiednio większe lub mniejsze – za pomocą światła można więc optycznie wpływać na jego kształt. Poza natężeniem oświetlenia oraz ilością źródeł światła, istotną kwestią jest również wygląd samych lamp i abażurów. Są to niezwykle ważne elementy, które znacząco wpływają na to jak finalnie prezentuje się wnętrze. Jaki rodzaj lampy najlepiej jest więc wybrać? Podpowiadamy.

Salon - reprezentacyjne pomieszczenie

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. Dlatego też bardzo ważne jest, by prezentował się on elegancko i efektownie. Podstawą urządzenia salonu są oczywiście gustowne meble, nie bez znaczenia pozostają jednak również dodatki. Jednym z ważniejszych elementów, których design ma naprawdę ogromne znaczenie są lampy. Lampy stanowią barwo istotny element wykończenia, na wybór którego należy zwrócić szczególną uwagę. Światło buduje nastrój i może w dużej mierze odmienić charakter wnętrza. Jaką więc lampę do salonu najlepiej jest wybrać? Jeśli pomieszczenie jest duże, warto skupić się na kilku źródłach światła, nie tylko na jednym. Takie rozwiązanie pozwoli zbudować klimat i daje więcej możliwości modyfikacji. Podstawą jest oczywiście lampa wisząca. Warto również zaopatrzyć się w lampę stojącą oraz światło punktowe zawieszone nad stołem.

Przeczytaj też: Jak optycznie powiększyć salon?

Lampa wisząca do salonu

Lampa wisząca to podstawa oświetlenia w salonie. Design głównej lampy powinien przede wszystkim  pasować do charakteru, w jakim urządzony jest cały salon. Sam wygląd to jednak jeszcze nie wszystko. Wzornictwo lampy wpływa przecież na światło. Do wyboru jest naprawdę wiele opcji – wybierać można wśród lamp wykonanych ze szkła, metalu, papieru, bambusa, plastiku, a nawet drewna. Szkło i metal sprawdzą się świetnie we wnętrzach urządzonych minimalistycznie, natomiast bambus czy drewno to strzał w dziesiątkę w przypadku pokoi dziennych urządzonych w stylu boho. Należy również mieć na uwadze, że różne lampy dają różne światło – loftowa metalowa lampa często oznacza, że światło będzie dawała goła żarówka – dzięki temu będzie ono mocniejsze. W przypadku plecionych bambusowych abażurów, światło będzie zdecydowanie bardziej miękkie i rozproszone.

salon lampa wiszaca

Lampa nad stołem – oświetlenie punktowe w salonie

Jeśli w salonie znajduje się stół, warto zadbać o oświetlenie punktowe tuż nad nim. To wygodne i zarazem niezwykle efektowne rozwiązanie. Lampa powinna zostać zamontowana w odpowiedniej odległości od stołu – nie za nisko i nie za wysoko. Warto zadbać, by lampa umieszczona nas stołem dawała ciepłe, rozproszone światło, które stworzy kameralną i przytulną atmosferę podczas wspólnych posiłków z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli stół jest duży i długi, warto zamontować nawet nie jedną, ale kilka lamp, które oświetlą cały mebel równomiernie.

Zobacz: eleganckie, angielskie stoły do salonu

Lampy stojące do salonu

Lampy stojące to element jednocześnie praktyczny jak i dekoracyjny. Lampa stojąca z ciekawym abażurem stanowi idealne uzupełnienie wnętrza i potrafi nadać mu wyjątkowego charakteru i stworzyć kącik idealny do relaksu. Jednocześnie boczne oświetlenie świetnie sprawdzi się np. podczas relaksu na kanapie czy w fotelu z książką. Zaletą lamp stojących jest to, że można je łatwo przestawić w zależności od potrzeb.

salon lampa stojaca

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo oświetlić pokój?

Lampa w salonie - podsumowanie

Oświetlenie to niezwykle ważny element każdego pomieszczenie. Prawidłowo dobrane może nawet wpływać wizualnie na jego kształt. Oświetlenie tworzy atmosferę i buduje klimat. Zwłaszcza w salonie warto postarać się o kilka źródeł światła, dzięki czemu istnieje większe pole do modyfikacji. Dlatego też w przypadku dużych pokoi dziennych, warto zaopatrzyć się w trzy rodzaje oświetlenia – górne, boczne oraz punktowe zlokalizowane nad stołem jadalnym.

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności