Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Jak prawidłowo oświetlić pokój?

2021-06-08


Oświetlenie w dużym stopniu przyczynia się do tego jak postrzegamy dane pomieszczenie – barwa światła może wpływać na samopoczucie osób przebywających w danym pokoju, ma również zdolność zmiany koloru ścian czy mebli. Dlatego tak ważne jest, by oświetlenie w domu było dobrze przemyślane i odpowiadało indywidualnym potrzebom właścicieli. Jak więc najlepiej oświetlić pokój? Podpowiadamy.

Jaka jest funkcja pomieszczenia?

Po pierwsze zastanów się jaka jest główna funkcja pomieszczenia, które chcesz oświetlić. Czy jest to pokój, w którym spędzasz czas, śpisz czy głównie pracujesz? Idealne oświetlenie w dużym stopniu zależy od tego, czym w danym pomieszczeniu zamierzasz się zajmować. Zastanów się również czy zależy Ci po prostu na tym, by w pokoju było jasno czy oświetlenie ma też stanowić dodatkowy element aranżacji wnętrza, który ma tworzyć wyjątkowy nastrój.

lampy

Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie dzieli się na kilka kategorii. Przede wszystkim istnieje oświetlenie użytkowe (ogólne), które ma zapewniać maksymalną efektywność. Oświetlenie dekoracyjne odpowiada przede wszystkim za walory estetyczne, a efekt oświetleniowy jest kwestią drugorzędną. Oświetlenie miejscowe ma za zadanie oświetlić dane miejsce w pomieszczeniu.

Jakie oświetlenie wybrać?

Idealne oświetlenie zależy nie tylko od funkcji pomieszczenia, ale także od metrażu i wysokości pokoju. Długie, wiszące lampy sprawdzą się najlepiej w wysokich wnętrzach, w przeciwnym razie mogłyby zawadzać. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest równomierne rozmieszczenie wielu różnych źródeł światła i mniejszej mocy – dzięki temu będziesz mieć możliwość lepszego dopasowania światła do aktualnych potrzeb. Na przykład podczas wykonywania prac domowych będziesz mógł liczyć na lepsze oświetlenie, a podczas wieczornego relaksu zapewnisz sobie kameralną, przytulną atmosferę. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie światła bezpośredniego i pośredniego. Decydując się jedynie na oświetlenie sufitowe, niektóre zakamarki pomieszczenia będą znajdować się poza jego zasięgiem. Powstaje również zjawisko ciemnego sufitu. By uzyskać najlepsze efekty, zdecyduj się na różne źródła światła. Najlepiej sprawdzi się połączenie lamp sufitowych, ściennych i stojących – taka kombinacja zapewni zróżnicowanie oświetlenia oraz pozwoli doświetlić każde miejsce w pomieszczeniu.

lampa

Lampy LED-owe

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp LED-owych, które są najbardziej przyjaznym dla środowiska wyborem z powodu swojej energooszczędności. Rozwiązanie to polubi również Twój portfel, ponieważ żarówki LED są bardzo wydajne – mogą pracować nawet przez kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy godzin, w zależności od modelu i producenta.

Sterowanie oświetleniem

Nowoczesną funkcją oświetlenia jest możliwość sterowania. Dzięki tej opcji będziesz w stanie regulować jasność oświetlenia w zależności od potrzeb. Niektóre nowoczesne systemy mają nawet możliwość zmiany koloru światła, dzięki czemu będziesz mógł manipulować klimatem w pomieszczeniu.

lampa

Jakie lampy wybrać?

Kolejną kwestią jest wybór idealnej lampy, która spełni wymagania zarówno praktyczne jak i estetyczne. Do wyboru masz szereg opcji, z których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. W kuchni czy jadalni dobrze sprawdzą się wiszące lampy, które będą wyglądać bardzo efektownie zawieszone na przykład nad stołem. Lampy bambusowe to hit ostatnich lat, który najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho lub scandi boho. Bambusowe lampy wzbogacą wnętrze o elementy prosto z natury, które są charakterystyczne dla tych stylów wnętrzarskich. Kolejna propozycja to lampa pająk, którą pokochają fani wnętrz loftowych. Klosze geometryczne nadadzą się do pomieszczeń nowoczesnych, podobnie jak lampy metalowe czy miedziane, które dodatkowo świecą odbitym światłem. Kolejna propozycja to lampy szynowe z kilkoma punktami świetlnymi. Dają one dużą możliwość modyfikacji z powodu opcji regulacji każdego punktu osobno.

lampa

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności