Koszyk0

Jak optycznie powiększyć salon?

2021-07-01


Niestety nie każdy z nas może cieszyć się ogromnych rozmiarów salonem – małe salony to zwłaszcza zmora osób z dużych miast mieszkających w blokach z nowego budownictwa. Większość mieszkańców małych mieszkań musi nieźle się nagłówkować, by urządzić salon tak, by był on maksymalnie funkcjonalny i mógł odpowiadać oczekiwaniom mieszkańców. Na szczęście istnieją triki pozwalające optycznie powiększyć salon, dzięki którym pomieszczeniu „przybędzie” kilka metrów kwadratowych. Oto one:

Kolory

Wybieraj jasne kolory, które sprawią, że pokój będzie wydawał się większy. Oczywiście najlepszą opcją będzie tutaj niezastąpiona i uniwersalna biel, która powinna znaleźć się na ścianach oraz na suficie – dzięki temu będą one odbijać światło. Ciemne kolory tylko niepotrzebnie przytłoczą wnętrze i sprawią, że będzie ono wyglądać na mniejsze. Dobrze jest również wybrać jasną podłogę oraz drzwi i listwy. W przypadku innych barw niż biel, wybieraj odcienie zimne, które optycznie „oddalają”. Postaw na meble wykonane z jasnego drewna, na przykład brzozy. Unikaj natomiast ciemnych i wzorzystych dywanów.

salon

Lustra

To oczywiste rozwiązanie, które w prosty sposób powiększy salon, dając wrażenie głębi. Zawieś na ścianie duże lustro, dzięki któremu będzie się miało wrażenie, że pomieszczenie jest dużo większe niż w rzeczywistości. Lustro może stanowić również element dekoracyjny i być ciekawym dodatkiem. Nie wiesz na której dokładnie ścianie powinieneś je powiesić? Dobrze kiedy lustro odbija światło dzienne wpadające do pokoju z okna. Oczywiście powinny odbijać się w nim dekoracyjne elementy pokoju, a nie na przykład kaloryfer.

salon

Fototapeta

Kolejnym pomysłem na optyczne powiększenie salonu jest zamontowanie fototapety z efektem głębi. To jednocześnie ciekawy element dekoracyjny pozwalający na spersonalizowanie wnętrza. Masz nawet opcję wydrukowania fototapety z prywatnego archiwum własnych zdjęć. Dzięki wysokiej jakości druku, będzie to dekoracja o dużych walorach estetycznych.

Niskie meble

Wybieraj niskie meble, które nie przytłoczą przestrzeni. Im niższe meble, tym przestrzeń będzie wydawała się większa i bardziej przestronna. Jednocześnie im mniej tym lepiej – niezagracone, puste pomieszczenie to idealny wybór, jeśli chcesz optycznie powiększyć salon. By maksymalnie wykorzystać przestrzeń, zdecyduj się na meble wielofunkcyjne – przykładem mogą być tutaj na przykład pufy ze schowkiem. Postaw na meble o delikatnych, prostych formach, ażurowe krzesła i stoliki o cienkich nogach. Ciężkie, zwaliste, bogato zdobione meble tylko niepotrzebnie przytłoczą przestrzeń. Twoim największym wrogiem jest natomiast meblościanka! Lepiej niż stojące szafki, sprawdzą się te wiszące. Możesz też wybrać stolik kawowy o szklanym blacie, który będzie sprawiał wrażenie lżejszego.

Warto przeczytać: Stolik kawowy czy ława do salonu?

salon

Oświetlenie

Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie. Wybierz światło o chłodniejszej barwie, które sprawi, że pokój będzie wydawał się przestronniejszy. Zdecyduj się na kilka punktów świetlnych, które będą optycznie poszerzać przestrzeń.

Zasłonom i firankom powiedz nie

Zrezygnuj z zasłon i firanek i pozwól, by jak najwięcej światła mogło wpadać do pomieszczenia. Dodatkowo pozbędziesz się siedliska roztoczy i kurzu! Do zasłaniania okien na wieczór wykorzystaj rolety lub żaluzje. A może czerp inspirację z krajów skandynawskich i po prostu przestań przejmować się tym, co widzą mieszkający naprzeciwko sąsiedzi?

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności