Koszyk0

Stolik kawowy czy ława – co wybrać do salonu?

2022-11-24


Urządzenie strefy wypoczynkowej, takiej jak salon, może okazać się nie lada wyzwaniem. Pokój dzienny to nie tylko wieczorny relaks przed książką lub telewizorem dla domowników, lecz także miejsce spotkań w większym gronie. Co zatem sprawdzi się lepiej w salonie – stolik kawowy czy ława?

Stolik kawowy i ława – czym się różnią?

Często zdarza się, że określenia tych dwóch mebli używane są naprzemiennie. Jest to spowodowane faktem, iż użytkownicy nie do końca potrafią je rozróżnić. Ława jest niższym odpowiednikiem stołu. Jej wysokość to zazwyczaj około 50–60 cm. Często zaopatrzona jest w półkę znajdującą się pod blatem, która może służyć do przechowywania różnych podręcznych przedmiotów. Stoliki kawowe od ław różnią się zwykle wysokością – są od nich nieco wyższe oraz prostsze w konstrukcji, bez półki. 

Oczywiście są to dość sztywne podziały, które nie muszą stanowić reguły – ława do salonu może być pozbawiona dodatkowej półki, którą zaś posiadać może stolik kawowy. Branża meblarska jest na tyle rozwinięta, iż bez problemu można znaleźć mebel, który będzie odpowiedni dla konkretnych i indywidualnych potrzeb.

zestaw do salonu

Stolik kawowy do salonu – zalety i wady

Stoliki kawowe są bardzo często wybieranym meblem do salonu za sprawą swojej kompaktowości – są nieduże oraz sprawiają wrażenie delikatnych. Dzięki odpowiedniej wysokości, możliwy jest komfortowy dostęp do znajdujących się na nich przedmiotów.

Stolik kawowy bardzo często wykorzystywany jest w nowoczesnych wnętrzach, choć również nie jest to regułą – wszystko zależy od designu pomieszczenia oraz celu, w jakim będzie wykorzystywany mebel.

Stoliki kawowe nie posiadają zbyt dużo wolnego miejsca na blacie. Zwykle brakuje im również dodatkowej półki, dlatego trudnością będzie przechowywanie na nich wielu przedmiotów, co będzie stanowić zarówno wadę, jak i zaletę. Dzięki niewielkiej ilości miejsca, na stoliku zawsze będzie panował porządek.

Zasadniczo, mebel ten w 100% spełniał będzie swoją funkcję – miejsca, w którym położyć możemy kubek z kawą, talerzyk z przekąskami, książkę, gazetę lub pilot od telewizora.

stolik kawowy do salonu

Link do produktu: stolik kawowy STK M6

Ława do salonu – zalety i wady

Dzięki sporym rozmiarom blatów oraz wygodnej, dodatkowej półce, ława w salonie jest niezwykle praktycznym meblem, który służyć może nie tylko do stawiania na niej kubków, książek czy pilotów do telewizora, lecz także będzie odpowiednia do spotkań w większym gronie.

Ławę niewątpliwie można zaliczyć do mebli stylowych, które odnajdą się zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym salonie, zaaranżowanym w stylu industrialnym. 

Bezsprzecznym atutem ław jest półka, która pozwoli zachować porządek na blacie roboczym, będąc dyskretnym miejscem na przechowywanie przedmiotów przeznaczonych do codziennego użytku.

Ława jest jednak meblem niskim, więc może się nadawać jedynie do salonu z wydzieloną częścią wypoczynkową i jadalnianą, gdyż zasiadanie przy niej do obiadów mogłoby być problematyczne, zwłaszcza dla wysokich osób.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w omawianym zakresie są tzw. ławostoły.

ława do salonu

Link do produktu: Ława Mesa

Przeczytaj też: Jak wybrać krzesła do kawiarni?

Stolik kawowy czy ława – co lepiej sprawdzi się w salonie?

Obie propozycje mebli mają swoje wady, jak i zalety. Stolik kawowy do salonu będzie się sprawdzał świetnie, jeżeli do dyspozycji jest mały metraż. Stolik kawowy jest mniejszy od typowej ławy i wyższy, co nadaje mu optycznej smukłości i delikatności. Nie zabiera wiele miejsca, a modele z półkami pozwolą na jeszcze większą wygodę w użytkowaniu.

Ława do salonu może nie być odpowiednią opcją na niewielkiej przestrzeni. Szerokość blatu może stanowić zaletę, ale tylko w większych salonach, gdzie nie będzie robić wrażenia zagracającego, topornego mebla. Ława jest również meblem niskim, dlatego z pewnością nie będzie się nadawała do zasiadania do rodzinnych obiadów, gdyż byłoby to zwyczajnie niewygodne ze względu na konieczność ciągłego pochylania się. W salonie z pewnością będzie wygodnym dodatkiem, jeżeli w mieszkaniu wydzielona jest strefa jadalna ze stołem i strefa wypoczynkowa, w której przy kanapie bez przeszkód może stać ława.

Przy aranżacji wnętrz oraz wyborze mebli warto zaufać nie tylko własnym gustom, lecz brać także pod uwagę cechy, które decydują o funkcjonalności. Bardzo duże znaczenie przy wyborze z pewnością będzie miała aranżacja naszego salonu, jak również jego metraż. Odpowiedź na pytanie: ława czy stolik kawowy do salonu, brzmi zatem: to zależy! 

 

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności