Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Stół okrągły czy prostokątny w niewielkim salonie?

2020-06-01


Wybierając stół do salonu, musimy pojąć decyzje dotyczące wielu aspektów – czekają nas decyzje dotyczące stylu naszego nowego mebla, jego wielkości, materiału, z którego ma być on wykonany, a także odcienia. Jedno z pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć brzmi też: stół okrągły czy prostokątny? Który powinniśmy wybrać? Mając dużą przestrzeń do wykorzystania, możemy pozwolić sobie na większą dowolność. Co jednak jeśli mieszkamy w niewielkim mieszkaniu w bloku i musimy nieźle się napracować, by ustawić wszystkie meble, których potrzebujemy? Jaki kształt stołu najlepiej sprawdzi się w niewielkim salonie? Okrągły czy prostokątny?

Stół okrągły

Stół okrągły sprawdzi się w idealnie w przypadku niewielkich kwadratowych pomieszczeń, gdzie będzie stanowił centralny punkt. Pomieści zazwyczaj więcej osób niż stół prostokątny, czy kwadratowy o podobnym wymiarze. Jednak jeśli dysponujemy mocno ograniczonym metrażem, stół okrągły nie powinien być użytkowany przez więcej niż sześć osób – w przeciwnym razie jego średnica musiałaby być naprawdę spora, a korzystanie z niego niewygodne – zwłaszcza komunikacja z osobami siedzącymi po jego przeciwnej stronie mogłaby być niekomfortowa. Plusem okrągłego stołu jest natomiast kwestia oświetlenia – pojedyncza lampa wisząca nad blatem będzie wyglądała naprawdę fenomenalnie. Mamy pewność, że cały stół będzie równomiernie oświetlony. Ponadto, okrągły stół nie posiada ostrych, wystających kantów, które są szczególnie niebezpiecznie w przypadku małych dzieci. W przypadku okrągłego stołu możemy także zdecydować się na nieparzystą liczbę krzeseł, co nie zawsze wygląda dobrze przy stole prostokątnym lub kwadratowym, które raczej „proszą się” o zachowanie symetrii. Ponadto, okrągły stół doda naszemu wnętrzu odrobiny elegancji i ponadczasowości.

Minusem okrągłego stołu jest natomiast fakt, iż jest on nieco mniej ustawny. Jeśli będziemy potrzebować przestrzeni, przesunięcie go do ściany wiele nam nie pomoże. Może być też trudniejszy w użytkowaniu, jeśli nasz stół ma też pełnić rolę blatu do pracy – na przykład przy komputerze.

A oto kilka naszych propozycji stołów okrągłych, idealnych do niewielkiego salonu:

stół okrągły rozkładany do 190 cm

stół Ludwik

stół z metalowymi elementami

Stół prostokątny

Stół prostokątny sprawdzi się idealnie we wnętrzach podłużnych. Ze względy na swoją geometryczną formę, pasuje do nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeni. Będzie wyglądał dobrze ustawiony krótszą krawędzią do ściany – taka aranżacja pozwoli nam wizualnie odgrodzić część kuchenną salonu, od części wypoczynkowej. Stół prostokątny pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Jest też niezwykle praktyczny i ustawny. Będzie funkcjonalny w salonach dużych rodzin, które nie dysponują ogromnym metrażem – na pewno pomieści wszystkich. Jeśli potrzebujemy na jakiś czas więcej przestrzeni na środku pomieszczenia, możemy dosunąć go do ściany. Może także służyć nam jako blat do pracy przed komputerem.

A oto nasze propozycje stołów prostokątnych:

stół rozkładany do 180 cm

stół biały prostokątny

stół minimalistyczny

Warto przeczytać: Stolik kawowy - jak dobrać do narożnika w salonie?

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności