Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Jak zorganizować przestrzeń kuchni oraz jadalni?

2019-12-09


Mimo że kuchnia to serce naszego domu i każdy chce, żeby była ładnie zagospodarowaną przestrzenią, to musimy pamiętać, że jest to pomieszczenie, które musi być przede wszystkim funkcjonalne. Zachowanie zasad ergonomii, wydzielenie określonych stref w kuchni, dopasowanie odpowiedniego stołu i krzeseł w jadalni zapewni wygodne użytkowanie. O czym zatem pamiętać przy organizowaniu takiej przestrzeni?

Określenie własnych potrzeb

Zanim przystąpimy do organizowania kuchni i jadalni, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Czego oczekujemy od tych pomieszczeń? Jakie mamy wyobrażenia? Jaką przestrzenią dysponujemy? Czy będą to dwa oddzielne miejsca, czy może połączymy je, aby zyskać więcej przestrzeni?

Każdy chce by jego mieszkanie było reprezentacyjne, gdyż to tutaj jest nasz azyl gdzie spędzamy czas z rodziną i odpoczywamy po ciężkim dniu. Jednak kuchnia i jadalnia to coś więcej! To pomieszczenia, w których gotujemy, przyjmujemy gości, jemy wspólne posiłki, przygotowujemy przyjęcia. Warto zatem zastanowić się, czy przy wyborze mebli chcemy podążać za wszechobecną modą, czy raczej będziemy kierować się swoim własnym stylem i pomysłem. Zaaranżujmy pomieszczenie tak, aby przebywało nam się w nim wygodnie, a oczy cieszyła ciekawa aranżacja.

Wygoda i funkcjonalność kuchni oraz jadalni

Wymienione pomieszczenia to pomieszczenia przede wszystkim użytkowe. Należy przestrzeń zaplanować tak, aby praca w niej była dla nas maksymalnie wygodna. Tutaj pomaga wygospodarowanie poszczególnych stref w kuchni, jak również odpowiednie ustawienie stołu i krzeseł w jadalni. Koniecznie należy zwrócić uwagę, aby ciąg roboczy był ustawiony w odpowiedniej kolejności. Dlaczego? Otóż ułatwi nam to codzienne funkcjonowanie w kuchni i przyspieszy kolejność wykonywania czynności podczas gotowania. Najbliżej drzwi ustawia się lodówkę, następnie krótki blat do przygotowywania potraw przed umyciem oraz zmywak. Najważniejszą częścią, bez wątpienia, jest blat roboczy oraz kuchenka, na której potrawy będziemy przygotowywać. Równie istotne jest odpowiednie ustawienie szafek i sprzętów, co także zaoszczędzi nam nieefektywnego miotania się po niej. Eksperci wydzielają 5 podstawowych stref: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Umiejscowienie ich w odpowiedniej kolejności i przechodzenie płynnie z jednej na drugą bardzo ułatwi nam pracę. Oczywiście wszystko zależy również od pomieszczeń, jakie mamy do dyspozycji oraz ich wielkości, ponieważ nie w każdym pomieszczeniu będziemy mogli wdrożyć wszystkie pomocne rozwiązania.

W jadalni natomiast centralnym punktem jest bez wątpienia stół oraz pasujące do niego krzesła. W małych mieszkaniach świetnie sprawdzą się na przykład stoły składane – w dużych prostokątne lub okrągłe

Kuchnia i jadalnia, jako dwa odrębne pomieszczenia

Rozwiązanie takie ma swoje wady i zalety. Odrębna kuchnia pozwoli nam na większą swobodę podczas gotowania, a także zaoszczędzi gościom silnych zapachów i hałasów z niej dobiegających. Nikt też nie zwróci uwagi na ewentualny bałagan powstały po gotowaniu. Nie musimy także jej wyglądu dopasowywać do wystroju całego mieszkania i możemy postawić przede wszystkim na funkcjonalność. Warto tutaj zaplanować chociaż małą kuchenną wyspę, tak, aby można było napić się przy niej kawy, czy zjeść szybkie śniadanie bez konieczności przechodzenia do jadalni. Rozwiązania takie stosuje się często w blokach, gdzie nie ma możliwości łączenia pomieszczeń.

Kuchnia połączona z jadalnią

Jeżeli zdecydujemy się połączyć kuchnię z jadalnią, musimy pamiętać, że pomieszczenie takie będzie łączyło w sobie trzy funkcje: gotowania, jedzenia oraz wypoczynku. Zaletą takiego rozwiązania będzie z pewnością większa przestrzeń do zagospodarowania oraz ułatwiona komunikacja z tymi, którzy siedzą przy stole. Odpowiednio dobrane meble i dodatki spowodują, że będzie to centralne i reprezentacyjne miejsce naszego domu. Otwarta przestrzeń pomaga w integracji domowników i gości oraz staje się miejscem do wspólnego spędzania czasu dla całej rodziny.

Niestety połączenie kuchni z częścią jadalną mieszkania lub domu ma również swoje wady. Scalenie dwóch pomieszczeń zmusza nas do zachowania nienagannego porządku z powodu czujnych oczu odwiedzających nas gości. Przez to my sami zwracamy większą uwagę na estetykę przy wyborze poszczególnych mebli i dodatków. Łączenie kuchni z jadalnią niekoniecznie będzie więc dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią często przyjmować gości.

Jakiekolwiek rozwiązanie wybierzemy, pamiętajmy, aby brać pod uwagę przede wszystkim własne upodobania i wygodę. Rynek meblowy dostarcza nam w tej chwili nieograniczone możliwości. Każdą aranżację możemy wybrać indywidualnie, co nada naszym pomieszczeniom niepowtarzalny klimat.

Warto pamiętać, by nie kierować się tylko panującą modą, ponieważ trendy zmieniają się bardzo szybko, a najważniejsze jest przecież to, aby nasze meble sprawiały, że będziemy w danym pomieszczeniu czuć się komfortowo i swojsko.

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności