Na co musisz zwrócić uwagę łącząc kuchnię z jadalnią? W dzisiejszym zabieganym świecie coraz trudniej o długie rodzinne spacery, czy po prostu jeden dzień wolny spędzony na kanapie ze wszystkimi domownikami. Miejscem, gdzie spotykamy się wszyscy razem jest kuchnia, w której przyrządzamy potrawy oraz jadalnia, w której je ze smakiem spożywamy. Przemyślana aranżacja tych dwóch wnętrz to kluczowy punkt, by jak najmilej spędzać w nich czas i wspólnie celebrować wspólne chwile
Decydując się na połączenie tych pomieszczeń zyskujemy wiele korzyści. Dobrze urządzone ułatwią nam przede wszystkim serwowanie dań, a otwarta przestrzeń da wrażenie przestronności. Co najważniejsze jednak, dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy domownicy integrują się ze sobą.
Małe pomieszczenia? Żaden problem!
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na powierzchnię, jaką mamy do dyspozycji. Małe pomieszczenia mogą wydawać się dla nas kłopotliwe, jednak nie ma rzeczy nie do zrobienia. Należy skupić się w takiej sytuacji na rozwiązaniach, które optycznie powiększą przestrzeń, na przykład poprzez odpowiedni dobór koloru ścian, czy rodzaju podłóg. Idealnie sprawdzą się barwy jasne i stonowane: beże, odcienie szarości i oczywiście biel. Warto urządzić kuchnię i jadalnię w tych samych tonacjach, dzięki czemu osiągniemy spójność wystroju. Również lustra świetnie sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy optycznie powiększyć przestrzeń. Należy jednak pamiętać, by umieszczać je w miejscach mniej podatnych na zabrudzenia i uszkodzenia, czyli na przykład na wolnej ścianie jadalni.
Następnie przychodzi czas na wyposażenie. Słowo klucz to minimalizm. Proponujemy wygodne minimalistyczne krzesła z tapicerowanymi siedziskami, które prezentują się bardzo lekko, dzięki charakterystycznej dla nich konstrukcji oparć. Jeśli kupujemy krzesła, to musimy także rzecz jasna zaopatrzyć się w stół. Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się dostępne w naszej ofercie stoły rozkładane. Dają nam one możliwość regulacji powierzchni w kilka sekund tak, że ze stołu o metrażu 90x90 centymetrów, uzyskamy nawet o metr więcej!
Warto przeczytać: Krzesła z obiciem czy bez? Jakie wybrać do jadalni?
Jeśli z kolei przestrzeń do zagospodarowania na kuchnię i jadalnię jest duża, to mamy tutaj pełen wachlarz opcji, w zależności od naszych indywidualnych upodobań. Możemy na przykład w tej sytuacji skusić się na efektowne stoły okrągłe. W ofercie Stół Plus Krzesła znajdziesz również wiele innych koncepcji, a meble możesz łączyć dowolnie, wedle własnych upodobań.
Przeczytaj: Wybieramy stół rustykalny do jadalni
Wyspa kuchenna, czy jest ona dla każdego?
Zdecydowanie tak! Jest to stosunkowo nowe, ale bardzo praktyczne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się zarówno w przypadku małych, jak i większych przestrzeni. By wygodnie poruszać się po pomieszczeniach i zapewnić sobie bezproblemowy dostęp z każdej strony, powinniśmy usytuować wyspę w odległości około 90 centymetrów od pobliskiego ciągu kuchennego. Wyspa kuchenna daje nam dodatkowy blat oraz miejsce na przechowywanie. Nierzadko rezygnuje się w takim przypadku z szafek kuchennych naściennych, gdyż całe wyposażenie jesteśmy w stanie zmieścić w wysepce, co da nam dodatkowo efekt przestronności. Ogromnym aututem tej koncepcji jest również to, że mamy optycznie wydzielone przestrzenie pomiędzy kuchnią a jadalnią. Nasz domowy szef kuchni nie będzie też musiał już gotować samotnie.
Oczywiście, aby wszystko funkcjonowało zgodnie z założeniami, wymagany jest dobry projekt oraz wykonanie całego planu. Należy pamiętać o odpowiednich instalacjach jeszcze przed wykończeniem ścian, posadzki czy sufitu. Jest to bardzo ważne, gdy planujemy wyposażyć wyspę w dodatkowe urządzenia, jak na przykład: zlew, okap, płyta grzewcza.
Wyspa oczywiście może także spełniać funkcję stołu od strony jadalni. Jeśli blat jest pusty, wystarczy, że do aranżacji projektu dodamy kilka krzeseł, oświetlenie nad wyspą i gotowe! Natomiast, gdy wyspa posiada na powierzchni jakieś urządzenia, musimy poszerzyć blat o przestrzeń przeznaczoną na stół. Doskonale sprawdzą się tutaj wysokie krzesła typu hoker, np białe krzesło barowe-model 30 z możliwością dodania podłokietników. Co więcej, do wyboru mamy również kolor, a nawet wzór wygodnej tapicerki, tak by wspaniale komponowały się w każdym wnętrzu.
Ścianka działowa
Nieco innym, mniej znanym do tej pory rozwiązaniem, może być ścianka działowa. Posiadając całkowicie otwartą przestrzeń pomiędzy kuchnią a jadalnią musimy liczyć się na przykład z zapachami, które przenikają do jadalni. Ścianka działowa będzie idealnym rozwiązaniem dla osób nieakceptujących tych „niedogodności”. Wykorzystać ją możemy na wiele sposobów, na przykład jako miejsce na gustowne dekoracje w części jadalnianej, czy miejsce na urządzenia kuchenne. Należy zaznaczyć, że ścianka taka nie musi być masywna. Równie dobrze może sprawdzić się cienka ścianka ze szkła lub pleksi. Wszystko zależy od naszych preferencji i oczywiście kreatywności.
Łączenie kuchni i jadalni wbrew pozorom nie jest trudnym przedsięwzięciem, a pomysłów jest wiele. Najważniejsze, by wyznaczyć sobie konkretnie funkcje, jakie pomieszczenia mają dla nas spełniać. W końcu są to nasze cztery kąty, w których musimy się czuć dobrze i swobodnie.