Koszyk0

Kuchnia nowoczesna czy klasyczna?

2019-05-21


Wybór odpowiednich mebli do kuchni to decyzja na wiele lat. W dużej mierze wpłyną one na charakter pomieszczenia oraz uczynią je nowoczesnym lub klasycznym. Niezależnie od stylu, warto też by były one funkcjonalne i gwarantowały wygodę na co dzień.

Czym charakteryzuje się nowoczesna kuchnia i kto dobrze się w niej czuje?


Ten typ aranżacji charakteryzuje się prostotą, zarówno pod względem kształtów i form, jak i użytych barw. Dominują w nim biele i czernie, niekiedy urozmaicone o drobne akcenty w innych kolorach, np. zielone. Dlatego krzesła do kuchni urządzonej w tym stylu będą raczej proste, najczęściej polakierowane na biało z dużym połyskiem. Fronty szafek przyjmą jednolitą formę, bez oszkleń czy dużych uchwytów. Tych drugich czasem w ogóle nie widać – ich rolę pełnią delikatne wyżłobienia po bokach, za które można wygodnie chwycić. W takiej kuchni – gdy aktualnie nie gotujemy – akcesoria oraz przyprawy są ukryte w licznych szufladach i szafkach. Do tego celu można wykorzystać m.in. kuchenną wyspę, a po drugiej stronie umieścić gustowne hokery drewniane. 

Ten typ kuchni wybierają osoby ceniące nowoczesność, prostotę i pewien rodzaj dyskrecji. Doskonale odnajdą się w niej ci, którzy nie lubią chaosu i przepychu.

Dla kogo kuchnia tradycyjna?


W tradycyjnej kuchni królują liczne zdobienia. Widać je m.in. na frontach szafek, które są specjalnie rzeźbione. Stoły i krzesła posiadają natomiast nogi o wymyślnych kształtach. W meblach nie brak oszklonych drzwi, przez które widać np. ozdobną zastawę. Na blatach stoją świeże przyprawy w doniczkach, a niektóre elementy wyposażenia wiszą bezpośrednio w okolicy kuchenki, jak np. chochla czy łyżka do nakładania gulaszu. Często spotyka się tu stoły okrągłe, które jeszcze bardziej sprzyjają rodzinnej atmosferze podczas spożywania posiłków. Jeśli chodzi o materiał wykonania, prym wiedzie drewno o ciepłym kolorycie.

Taką aranżację wybierają osoby chcące zbudować domowy klimat, ceniące ponadczasowe rozwiązania. Dobrze będą się w niej czuć ci, którzy lubią przytulne wnętrza.

Połączenie tradycji z nowoczesnością – czy jest możliwe?


Większość osób nie chce decydować się na kuchnię jednoznacznie nowoczesną bądź tradycyjną. Stąd też powstają kolejne propozycje meblarskie, łączące w sobie obie te konwencje. Dobrym przykładem będzie stół drewniany rozkładany o okrągłym kształcie, ale z prostymi, nowoczesnymi nogami. W przypadku wyspy można sięgnąć po hokery drewniane z kolorową tapicerką. Krzesła do kuchni są z kolei dostępne w wielu różnych kolorach, zarówno jeżeli chodzi o drewniane obramowanie, jak i o obicie. Dzięki temu można je dopasować do każdego wnętrza. Ważne, by przy tym wszystkim zachować harmonię i umiar, inaczej kuchnia stanie się siedliskiem chaosu, gdzie ciężko będzie się skupić zarówno na przygotowywaniu potraw, jak i porannej kawie.

Stół okrągły drewniany - rozkładany do 140 cm
Stół okrągły drewniany - rozkładany do 140 cm
 


Klasyka w nowoczesnym wydaniu – wskazówki

W przypadku bardziej przestronnych kuchni warto sięgnąć po stół drewniany rozkładany na nogach w formie kolumn. Można go dostosować do aktualnych potrzeb (rozłożyć na wizytę gości) i cieszyć się wygodą – nogi są zlokalizowane w centralnej części, więc nikt nie będzie się o nie obijał. Podobną zaletę mają stoły okrągłe z nogami umieszczonymi bliżej środka. Jeżeli natomiast zależy nam na klasycznym akcencie w aranżacji, wówczas warto sięgnąć po modele z nogami w stylu ludwikowskim. Nie są one „schowane” w centrum stołu, tylko wręcz przeciwnie – doskonale wyeksponowane na jego rogach. Pełnią bardzo ważną funkcję dekoracyjną.

 

Hoker Model 9
Hoker Model 9

Innym przykładem na udane połączenie tradycji z nowoczesnością będą hokery drewniane z obiciem i klasyczną formą oparcia. Drewniana konstrukcja w oczywisty sposób nawiązuje do krzeseł znanych z kuchni babć, choć sam hoker to mebel typowo nowoczesny. Można też dobrać kolor tapicerki w taki sposób, by uzupełniała ona dominujący motyw w danej aranżacji.

Jak widać na powyższych przykładach, charakterystyczne cechy danego stylu można potraktować jako wskazówki do tworzenia swojej własnej, autorskiej kompozycji. W ten sposób powstanie kuchnia w stu procentach indywidualna, której nie ujrzy się w firmowych katalogach ani na stronach internetowych.Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności