Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Jak wybrać stół i krzesła?

2018-01-16


Wybranie odpowiedniego stołu i krzeseł do swojego domu to zawsze duże wyzwanie. Taki wybór jest zazwyczaj wyborem na lata. Zatem na co zwrócić uwagę, wybierając stół plus krzesła? Już odpowiadamy! 

Ważne wybory

Wpierw musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: Od czego chcesz zacząć? Od stołu czy od krzeseł. Jeśli od stołu określ jego rozmiar. Jak duży ma być przed rozłożeniem i po rozłożeniu np.: jeżeli w pomieszczeniu jest miejsce na stół o długości 150cm, to nie należy wybierać takiego o długości 100cm z dwoma wkładkami z założeniem, że jedna zawsze będzie włożona. Rozkładanie to opcja, którą należy wykorzystywać w pewnych sytuacjach. Wybierając wielkość pamiętaj, że potrzeba jeszcze trochę miejsca na krzesła, czyli przestrzeń pomiędzy krawędzią stołu a jakąś przeszkodą (np. ścianą) to min 80 cm, aby spokojnie się odsunąć i odejść od stołu. 

Nie tylko długość, ale przede wszystkim rozstaw nóg decyduje, ile osób może usiąść. W praktyce, aby dwie osoby mogły usiąść obok siebie potrzeba stołu o długości minimum 130cm. Skrócenie go o 10cm powoduje, że co prawda dwie osoby na krześle wcisną się, ale podczas posiłku będą czuły duży dyskomfort. Standardowe szerokości stołów kwadratowych i prostokątnych to 80cm, 90cm i 100cm. Bardzo wygodne w użytkowaniu są stoły o szerokości 90cm. Przy takim wymiarze bez problemu po obydwóch stronach zmieści się zastawa stołowa.

 

 

 

 

Ważny jest też wybór płyty, z której wykonany zostanie stół. Co jest lepsze płyta melaminowana czy okleina naturalna. Nie ma jednej prawdziwej odpowiedzi. Płyta melaminowana jest tańsza, a okleina naturalna jest droższa. W związku z tym, jeżeli potrzebujesz mebla do kuchni lub jadalni, gdzie będzie intesywnie eksploatowany przez domowników, w tym dzieci, stół z płyty melaminowanej spełni swoje zadanie. Jeżeli potrzebujesz mebla reprezentacyjnego to tylko i wyłącznie płyta w okleinie naturalnej wykończona lakierami w półmacie lub połysku. Lakiery te nadają bardzo dużą twardość powierzchni i piękny wygląd drewna. Wybór kształtu stołu to sprawa indywidualna. Ważniejszy jest jednak kształt nogi stołu. Tutaj kierujemy się prostą zasadą: noga przy stole powinna mieć taki sam kształt jak przednia noga krzesła. Jak w przypadku każdej reguły są od niej oczywiście odstępstwa.

 

 

 

 Proszę siadać!

Wybór krzeseł zależy od pomieszczenia, w którym będą użytkowane. Jeżeli będą stały w małym pomieszczeniu, wybierz niskie krzesła z oparciem ze szczebelkiem, a jak koniecznie chcesz miękkie oparcie, to wybierz takie, aby wypełnienie nie zajmowało całej powierzchni oparcia. Dzięki temu pomieszczenie wizualnie nie straci z przestronności. Najwygodniejsze krzesła to te starodawne z mocno wygiętym oparciem, a gdy potrzebujesz krzesła nowoczesnego i zależy Ci na wygodzie, wybierz to z szerokim tapicerowanym oparciem. Pamiętaj, że wysokość krzesła ma mniejszy wpływ na wygodę, niż kształt oparcia. Ważny też jest materiał tapicerski:  https://stolpluskrzesla.pl/n-7/jaki-wybrac-material-do-krzesel.

 

 

 

Zachęcamy do obejrzenia naszego video-poradnika.Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności