Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Zrób to sam, czyli jak odnowić wysłużony, drewniany mebel

2017-06-22


Intensywne użytkowanie mebli sprawia, że z czasem tracą one swój elegancki wygląd i nienaganną formę. Z biegiem lat stoły i krzesła drewniane mogą niestety stawać się bardziej podatne na rozmaite uszkodzenia, co jest oczywiście kwestią zupełnie normalną i naturalną. Na szczęście wiemy, jak sobie z tym radzić. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, które pomogą Ci odnowić wyeksploatowany stolik kawowy, leciwą ławę, jadalniany stół lub inne drewniane meble.

Diagnoza mebla

Jeśli drewniany mebel stracił geometrię, a przy tym stabilność, użytkowanie może okazać się dość uciążliwe. Charakterystyczną cechą leciwych lub intensywnie użytkowanych mebli jest wygięty blat oraz powstałe odkształcenia. Powierzchnia blatu o nienaturalnym kształcie prowadzi do powstania szczelin. Płaszczyzna jest zakrzywiona, co może doprowadzić do staczania się przedmiotów. Przyczyną mogła być źle przygotowana w procesie produkcji wklejonka, gdyż ta wykonana w prawidłowy sposób nie ulega naprężeniu. 

Zakrzywiony blat oznacza, że stolik został źle wykonany.

Naprawę i reperowanie należy rozpocząć od określenia stopnia zniszczenia blatu. Konserwacja intensywnie użytkowanych mebli jest konieczna szczególnie wtedy, gdy drewno narażone jest  na długotrwały kontakt z  wodą,  w wyniku czego może się odbarwiać (na przykład czernieć). Wytarte podczas wieloletniego użytkowania impregnaty, oleje i woski pozbawiają mebel warstwy ochronnej. Jest to jednak idealny pretekst do rozpoczęcia procesu naprawczego.

Przygotowanie i demontaż

Posiadanie zużytego mebla wcale nie musi oznaczać zmiany wystroju wnętrza. Zdeformowane stoły i krzesła jest bowiem stosunkowo łatwo doprowadzić do stanu używalności. W jaki sposób? Aby blat odzyskał swój pierwotny kształt, należy poddać go procesowi szlifowania oraz lakierowania. Pierwszym krokiem renowacji stolika powinno być zdjęcie blatu, w celu wygodniejszego dostępu do interesującej nas powierzchni. Wyrównywanie blatu polega na kilkakrotnym szlifowaniu krzywizny. Czynność należy powtarzać kilka do kilkudziesięciu razy, dlatego o ile to możliwe, warto jest wesprzeć się specjalistycznymi urządzeniami stolarskimi.

Proces szlifowania może być bardzo czasochłonny, dlatego warto wesprzeć się profesjonalnymi narzędziami stolarskimi.

Zeszlifowanie powłoki pozwala uzyskać całkowicie nową powierzchnię. Im więcej razy oszlifujemy każdą stronę blatu, tym lepszy efekt uzyskamy. Trzeba zwrócić uwagę na każdą krzywiznę, którą wyeliminujemy podczas szlifowania (dotyczy to tak samo górnej, jak i dolnej części blatu, boków oraz pozostałych części stołu). Sam proces polega przede wszystkim na pozbawieniu drewna resztek oleju ze wszystkich elementów mebla, nad którym pracujemy.

Składanie i impregnacja

Przygotowane, oszlifowane elementy należy ponownie złączyć w kompletny mebel. Jeśli na skutek procesu rozkładania ucierpiały jakieś elementy, konieczne będzie połączenie poszczególnych części, za pomocą nowych połączeń. Warto jest użyć specjalnego wiertła do drewna, nawiercić nowe otwory (w blacie i nogach stołu) oraz wprowadzić kołki, które w trwały i stabilny sposób złączą poszczególne elementy.

Przygotowanie otworów na kołki.

Kolejnym krokiem jest olejowanie. Warto jest używać produktów wodorozcieńczalnych, które w prosty sposób nałożymy na stoły i krzesła. Lakierowanie polegać powinno na delikatnym wcieraniu substancji w strukturę drewna. W zależności od oczekiwanego efektu nałożyć można jedną lub więcej warstw, przy czym pierwsza powinna być "grubsza", niż pozostałe. Im bowiem głębiej wniknie w strukturę mebla, tym lepiej zakonserwowany będzie nasz mebel, a co za tym idzie – będzie nam dłużej służył.

Olejowanie stołu. 

Planując renowację mebla, należy pamiętać o zabezpieczeniu go przed czynnikami zewnętrznymi, aby nałożony lakier mógł spokojnie wyschnąć. Właściwy kolor będzie widoczny dopiero po całkowitym wyschnięciu powierzchni. Aby zniwelować szorstkość blatu, zaleca się delikatne polerowanie papierem ściernym na gąbce. Właśnie wtedy rozpocząć można nakładanie warstw dekoracyjnych, podlegających polerowaniu, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Im więcej razy powtórzona zostanie czynność, tym bardziej błyszczącą powierzchnię uzyskamy, przywracając meblom wygląd z czasów ich świetności.

Jak odnowić drewniany stół (video)

 

W tym filmie pokażemy dokładnie jak odnowić zniszczony drewniany stolik.