Koszyk0

Wyspa kuchenna zamiast stołu. Plusy i minusy

2022-12-22


Wyspa kuchenna zamiast stołu? Rozwiązanie to ma zwolenników, jak i przeciwników. Kuchnia to pomieszczenie przez wielu uważane za serce całego domu. Jest to nie tylko miejsce przeznaczone do przygotowywania posiłków, lecz równie często chwila ciszy z poranną filiżanką kawy, rozmowy z bliskimi, a nawet miejsce spotkań w większym gronie. Każdego dnia spędzamy w kuchni wiele czasu, więc ważne jest zaaranżowanie jej nie tylko w sposób estetyczny, ale także praktyczny.

Wyspa kuchenna zamiast stołu – zalety

Wyspy kuchenne w ostatnich latach są zyskującym na popularności rozwiązaniem, które wykorzystuje się zwłaszcza przy projektach kuchni nowoczesnych, często w mieszkaniach gdzie salon połączony jest z aneksem kuchennym. Przy remoncie mieszkania lub budowie nowego domu należy przewidywać układ i wyposażenie pomieszczeń, by były one przede wszystkim funkcjonalne. 

Istnieją zwolennicy tradycyjnych stołów, jak i nowoczesnych wysp kuchennych. Można zadać sobie pytanie: które rozwiązanie sprawdzi się lepiej? Odpowiedź będzie niezwykle prosta – to zależy od wielu czynników, ponieważ oba rozwiązania posiadają zarówno zalety, jak i wady.

Czynnikiem, który zdecydowanie przemawia za wyspą kuchenną zamiast stołu w kuchni jest jej funkcja, która spełnia w razie potrzeby rolę dodatkowego blatu roboczego. Ponadto wyspy, jako prostokątne lub kwadratowe moduły meblowe, wyposażone są w półki, szuflady oraz szafki, a jak wiadomo – w kuchni dodatkowej przestrzeni do przechowywania nigdy dość.

Jakie jeszcze zalety wyspy kuchennej można wymienić? Wyspy kuchenne umieszczone są w kuchni lub jej najbliższej odległości, dlatego stanowią świetne miejsce do spożycia szybkiej przekąski, bez potrzeby przenoszenia się do innego pomieszczenia.

wyspa kuchenna zamiast stolu

Wyspa w kuchni zamiast stołu. Najważniejsze plusy:
 

 • przestrzeń typu open space,
 • dodatkowy blat roboczy do przygotowywania lub serwowania posiłków w formie baru,
 • dodatkowa przestrzeń przeznaczona do przechowywania w postaci półek, szafek i szuflad,
 • nadaje się do estetycznego i praktycznego oddzielenia kuchni od salonu,
 • innowacyjny wygląd – idealna do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych,
 • dobre miejsce w kuchni, gdzie można usiąść i zjeść posiłek, bez potrzeby przenoszenia się do innego pomieszczenia,
 • łatwy dostęp do wszystkich urządzeń typu piekarnik, lodówka, zlew,
 • świetnie sprawdza się w kuchniach o dużej powierzchni.

Wyspa kuchenna zamiast stołu – wady

Choć niezwykle popularna i coraz częściej wybierana, wolnostojąca wyspa kuchenna zamiast stołu, może przydać się do przyrządzania posiłków, jednak nie będzie nadawać się do spożywania posiłków lub spotkań w większym gronie. Nie zmieści się przy niej zbyt wiele osób, a fakt, iż jest to mebel zabudowany, zwyczajnie sprawia niewygodę brakiem miejsca na nogi.

Kuchenna wyspa jest to mebel, który zajmuje dodatkową przestrzeń w pomieszczeniu, umieszczany najczęściej na środku lub dosunięty do ściany. Z tego względu takie rozwiązania sprawdzą się jedynie na większych powierzchniach. Małe kuchnie z wyspą sprawiałyby wrażenie zagraconych i z pewnością nie spełniałyby swoich praktycznych zadań, zmniejszając swobodę poruszania się. 

Wykonanie lub zakup wyspy kuchennej oraz jej zamontowanie generuje również dodatkowe koszty, z którymi należy liczyć się w czasie aranżacji wnętrza. Nie każdy także jest fanem otwartych kuchni z uwagi na wydobywające się z nich zapachy i ekspozycję ,,bałaganu’’ po przygotowaniu posiłku.

wyspa do kuchni

Wyspa zamiast stołu w kuchni. Najważniejsze minusy:
 

 • rozwiązanie zdecydowanie przeznaczone do dużych pomieszczeń, niepolecane w małej kuchni,
 • kuchnia z wyspą to zmniejszona swoboda ruchów w przypadku niewielkiego pomieszczenia,
 • nie jest to odpowiednie rozwiązanie do spędzania czasu w większym gronie znajomych czy spotkań przy rodzinnym obiedzie,
 • dodatkowy koszt zabudowy kuchennej,
 • otwarta kuchnia oznacza wydobywanie się z niej zapachów i zmusza do nieustannego utrzymywania porządku,
 • niedostateczna ilość miejsca na nogi z uwagi na zabudowę mebla.

Wyspa zamiast stołu w kuchni może stanowić świetne rozwiązanie, jednak nie sprawdzi się w każdym przypadku, o czym należy pamiętać. Aby było, jak należy, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, takich jak wielkość pomieszczenia, kształt i wymiary wyspy, a także jej położenie.

Spożywanie wspólnych posiłków przy rodzinnym stole posiada cały szereg zwolenników, dlatego w wielu domach nadal znajdują uznanie tradycyjne stoły. Jeżeli jednak dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, możesz pozwolić sobie zarówno na wyspę kuchenną jako dodatkowy i funkcjonalny mebel, jak i stół w salonie lub jadalni, gdzie swobodnie spędzisz czas w gronie bliskich.

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności