Koszyk0

Jak odnowić stary taboret? 5 prostych kroków

2022-11-24


Renowacja wysłużonych siedzisk pozwala nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, lecz daje też szansę na pobudzenie kreatywności. Fotele, krzesła i taborety to meble, które dość szybko mogą ulec zniszczeniu. Jak zatem odnowić stary taboret, by efekt był zadowalający?

Odnowienie starego taboretu krok po kroku

Renowacja starych mebli, takich jak taboret kuchenny czy sofa do salonu, w ostatnim czasie zyskała ogromną popularność. Jest to świetny sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu, które pozwala zaoszczędzić pieniądze, a nawet dorobić do domowego budżetu. Modernizacja wysłużonych przedmiotów to także ekologiczne rozwiązanie, dlatego też decyduje się na to coraz więcej osób. Jak się za to zabrać? Jak odnowić taboret? Rozpisaliśmy cały proces w pięciu praktycznych krokach:

 1. Oceń stan taboretu
 2. Pozbądź się starej tapicerki
 3. Usuń stare powłoki farby z drewna
 4. Zabezpiecz stary taboret oraz uformuj nowe siedzisko
 5. Udaj się do tapicera w celu wybrania odpowiedniej tkaniny

Przydatne wskazówki: Zrób to sam, czyli jak odnowić wysłużony mebel

Oceń stan taboretu

W każdym domu znajduje się mebel, którego wygląd może pozostawiać sporo do życzenia, zwłaszcza, gdy posiadamy zwierzęta. O ile w fotelach i kanapach często dochodzi do wymiany tapicerek i czyszczenia, tak o taboretach się zapomina. 

Jeżeli konstrukcja jest stabilna, renowacja drewnianego taboretu jest jak najbardziej możliwa. Przedmioty, których będziesz potrzebował, to:

 • stary taboret
 • farba lub wosk do drewna
 • pędzel
 • szlifierka
 • papier ścierny
 • szerokie tasiemki
 • gąbka
 • wizyta u tapicera

Pozbądź się starej tapicerki

Demontaż starej i zniszczonej tapicerki jest czynnością, bez której renowacja taboretu nie mogłaby zaistnieć. W zdecydowanej większości przypadków takiego materiału nie da się w żaden sposób naprawić – należy wymienić go na nowy.

Stara tapicerka zostawała zwykle przytwierdzona do drewnianego stołka za pomocą imponującej ilości niewielkich gwoździ, dlatego należy się liczyć z tym, że znajdziemy ich naprawdę wiele. Mogą znajdować się tam również sprężyny i inne  metalowe elementy.

Usuń stare powłoki farby z drewna

W celach reanimacji, taborety chętnie malowano, do czego na przestrzeni lat używano wielu warstw farby do drewna lub nawet farby olejnej. Zakryła ona niewątpliwe walory estetyczne naturalnego drewna, które podczas modernizacji najlepiej odsłonić.

Choć na rynku dostępne są specjalistyczne płyny, których zadaniem jest rozpuszczenie starej powłoki, najlepiej jednak pozbyć się jej w sposób ręczny – za pomocą szlifierki oraz papieru ściernego. Stanowić to będzie nie tylko próbę cierpliwości oraz hartu ducha, lecz także pokonywanie własnych słabości w docieraniu do trudno dostępnych zakamarków.

Zabezpiecz stary taboret woskiem do drewna oraz uformuj nowe, wygodne siedzisko

Gdy już pozbędziesz się starych powłok, nie pozwól, by praca poszła na marne i zastosuj odpowiedni wosk do drewna, który nie tylko doda urody, lecz także uchroni je przed zabrudzeniami.

Najlepiej wybrać wosk bezbarwny, ponieważ nie wpłynie on w znaczący sposób na wygląd naturalnego drewna – może się ono jedynie nieco przyciemnić lub zmienić barwę na cieplejszą. Wosk jest dostępny również w innych kolorach, dlatego też każdy może wybrać odpowiedni do swoich preferencji.

Gdy już uporamy się z zabezpieczeniem drewnianej części taboretu, warto zająć się siedziskiem. Tradycyjne wykorzystywanie sprężyn nie było zbyt wygodną i funkcjonalną metodą. Sprężyny często przebijały się przez tkaninę i bywały zwyczajnie niewygodne. 

Nie musisz jednak całkowicie pozbywać się sprężyn – wystarczy spiąć je tasiemkami, a na nich umieścić gąbkę. Dzięki temu zyskasz pewność, iż siedzisko będzie wygodne, a sprężyny nie wyjdą na wierzch.

Udaj się do tapicera w celu wybrania odpowiedniej tkaniny

Najbardziej wytężona praca już za Tobą – ostatni krok to wybór tkaniny, która zostanie wykorzystana do tapicerowania odnowionego taboretu. 

W hurtowniach tapicerskich istnieje niezwykle szeroki wybór wzorów oraz kolorów tkanin, więc wyselekcjonowanie odpowiedniej może okazać się trudnym zadaniem. Istnieje również możliwość własnoręcznego stworzenia materiału do tapicerki – w sieci można znaleźć szczegółowe informacje na ten temat, poparte ilustracjami krok po kroku.

Ostatnim, a zarazem najprzyjemniejszym krokiem jest podziwianie efektu końcowego. W kilku prostych krokach powstał unikatowy mebel, który bez wątpienia może zostać oryginalną ozdobą w domu, jak również może stanowić ciekawy prezent.

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności