Koszyk0

Co na ścianę w kuchni przy stole i krzesłach?

2022-10-24


Kuchenne ściany narażone są na wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz wysoką temperaturę. Aby uzyskać trwałość oraz możliwość szybkiego i łatwego wyczyszczenia powierzchni znajdującej się nad kuchennym blatem, należy rozważyć wszelkie za i przeciw, by w rezultacie wybrać produkt spełniający wszystkie kryteria. Przekonaj się, które rozwiązanie będzie najlepszym wyborem!

Płytki ceramiczne – funkcjonalne i estetyczne wykończenie ściany w kuchni

Płytki ceramiczne są najczęściej wybieranym rozwiązaniem w kwestii wykończenia ściany w kuchni. Nie jest to nic dziwnego – płytki stanowią bowiem powierzchnię szczególnie odporną na zabrudzenia, zmienne temperatury, działanie wody, a także uszkodzenia mechaniczne. Na rynku istnieje ogromny wybór płytek ceramicznych w różnych kolorach.

Ponadczasowe płytki ceramiczne na ścianie w kuchni przyjęły się w wielu domach. Jest to jeden z najtańszych sposobów na wykończenie ścian w kuchni. Nadają się do codziennego czyszczenia, a do tego są wytrzymałe. Mogą zachować świetny wygląd na długo i z pewnością będą stanowić bardzo dobre zabezpieczenia ściany w kuchni.

Kuchnia jest miejscem, gdzie kładzie się nacisk na komfort i praktyczność. Odporne na uszkodzenia oraz inne zabrudzenia płytki na ścianie poradzą sobie z wieloma rodzajami zabrudzeń. Po wspólnym gotowaniu wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, by ściana była jak nowa.

Warto przeczytać:  Kuchnia w stylu włoskim

Panele szklane na ścianę zamiast płytek

Można zadać sobie pytanie: co na ścianę w kuchni zamiast płytek? Jedną z odpowiedzi mogą być panele szklane nad kuchennym blatem. Jest to bardzo ciekawy i coraz często stosowany pomysł na wykończenie ścian w kuchni. Panele szklane charakteryzują się gotowymi wzorami, a oprócz tego, stanowią bardzo dobrą ochronę ściany. Jest to materiał odporny na działanie wysokich temperatur, zabrudzenia, wilgoć oraz tłuste plamy.

Szczególnym uznaniem wśród klientów cieszą się panele dekoracyjne – znajdujący się na nich wybrany wzór sprawi, że kuchnia (w któej znajduje się też odpowiednio dobrany stół do kuchi i krzesła kuchenne), przestanie być zwykłym pomieszczeniem, a stanie się prawdziwym centrum naszego domu.

Wybierając panele szklane jako wykończenie ściany w kuchni, warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego szkła. Zdecydowanie najlepszą opcją będzie hartowane szkło – jest ono jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów. Jest również odporne na warunki panujące w kuchni, czyli między innymi wilgoć, działanie pary wodnej, wysokiej temperatury. Jedynym mankamentem, który w żadnym razie nie umniejsza panelom dekoracyjnym, jest ich specyficzny sposób obróbki – przed ich montażem należy stworzyć odpowiednie otwory na gniazdka elektryczne, do których zostanie utworzony dostęp przy pomocy specjalnych łączników.

sciana w kuchni

Przeczytaj: Wyspa kuchenna do mieszkania z aneksem

Co na ścianę w kuchni przy kuchence gazowej?

Ściana w każdej kuchni, gdzie znajduje się kuchenka gazowa, jest szczególnie narażona na zabrudzenia, działanie wilgoci oraz tłuste plamy. Ważne, by nad płytą grzewczą znajdował się materiał łatwy w czyszczeniu, chroniący przed wilgocią i trwały. Najlepszym wyborem na kuchennej ścianie będą z pewnością:

 • płytki ceramiczne,
 • szkło hartowane,
 • szkliwiony gres,
 • panele dekoracyjne ze szkła,
 • panele szklane,
 • płytki z grubszą warstwą szkliwa.

Przy kuchence gazowej pod żadnym pozorem nie powinniśmy stosować takich opcji jak:

 • drewniane ściany,
 • tapety winylowe,
 • szkło lakierowane,
 • kamień naturalny,
 • granit,
 • tynk strukturalny,
 • beton architektoniczny.

Jakiekolwiek tapety winylowe, materiały z kamienia naturalnego czy innego naturalnego kruszywa, stali szlachetnej czy mieszanek z farbą tablicową w żaden sposób nie zabezpieczą ściany w kuchni. Większość tych materiałów poprzez wysoką temperaturę ulegnie zniszczeniu, ponieważ nie są one na nią odporne, podobnie zadziała na nie również wilgoć. Kamień oraz kruszywo naturalne wchłania wilgoć, dlatego z biegiem czasu stracą one swój wygląd i będą męczyć wzrok. Warto w takim wypadku zastosować płytki lub panele ze szkła, na których wysokie temperatury, inne zabrudzenia oraz kuchenne niedogodności nie robią wrażenia.

sciana w kuchni

Co na ścianę w kuchni między szafkami i kuchennym blatem?

Ścianę w kuchni pomiędzy szafkami można ozdobić w o wiele więcej wariantów, niż w przypadku miejsc często eksploatowanych i narażonych na zabrudzenia. Tynk strukturalny, drewno, granit lub beton architektoniczny nad blatem kuchennym będą się prezentować znakomicie. Do wykończenia powierzchni pomiędzy górnymi szafkami a blatem kuchennym nadadzą się również tapety oraz panele z włókna szklanego, co nada ścianie naszej kuchni niepowtarzalnego wyglądu.

Nasza ściana to tylko i wyłącznie nasz pomysł na ciekawą aranżację. Na rynku istnieją przeróżne materiały, dzięki czemu możliwe jest dobranie ich odpowiednio do indywidualnego stylu, jak i wymagań praktycznych, które uczynią ścianę w kuchni taką, jaką można sobie wymarzyć.

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Szczegóły