Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Jaką wielkość stołu wybrać?

2020-04-07


Stół jest jednym z najważniejszych mebli w Twoim domu – dlatego też jego zakup powinien być szczegółowo przemyślany. Tak, by na pewno spełnił on oczekiwania nie tylko wszystkich domowników, ale także odwiedzających ich gości.

Na co musimy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na samym początku musimy uświadomić sobie jak dużą przestrzenią gospodarujemy. Szczęśliwi posiadacze domków jednorodzinnych mogą pozwolić sobie na naprawdę sporych rozmiarów stół, który pomieści prawdziwe biesiady. Jednak ta część z nas, której przyszło żyć w niewielkich mieszkaniach w blokach, będzie musiała naprawdę dobrze oszacować przestrzeń – tak, by nie zagracić małej powierzchni, a jednocześnie móc bez problemu przyjmować gości i urządzać przyjęcia. Czy da się to pogodzić? Oczywiście, że tak! Wystarczy tylko mądry i przemyślany wybór stołu.

Musimy także odpowiedzieć sobie na kilka innych pytań i rozważyć nasze osobiste potrzeby – ile osób z nami mieszka? Czy jadamy wspólne posiłki? Jak często przyjmujemy gości oraz jak duże zazwyczaj są to grupy – czy wpadają do nas zazwyczaj jedna lub dwie osoby, czy może uwielbiamy wyprawiać przyjęcia na kilkanaście osób? Przykładowo, jeśli na co dzień jadamy sami lub w kilka osób, ale od czasu do czasu zapraszamy dużą grupę gości, to najlepiej sprawdzą się stoły rozkładane – na przykład jak ten stół rozkładany do 250 cm od Stół Plus Krzesła.

Warto też pamiętać, by stół był proporcjonalny do wielkości pomieszczenia. Mebel nie powinien przytłoczyć małego pomieszczenia. Nie możemy też przesadzić w druga stronę. Jeśli dysponujemy naprawdę duża przestrzenią, nie powinniśmy decydować się na stół o zbyt małych wymiarach – nawet jeśli nie przyjmujemy zazwyczaj gości. Problem polega na tym, ze stół powinien stanowić centralne miejsce w jadalni lub kuchni – jeśli będzie on zbyt mały, w tak dużej przestrzeni po prostu zniknie.

Do małych pomieszczeń idealnie sprawdzi się stół okrągły – taki jak na przykład Stół okrągły rozkładany do 145 cm. Można postawić go na przykład na środku pomieszczenia. Taki stół jest tez bezpieczny dla dzieci ponieważ nie posiada ostrych krawędzi. W przypadku stołu prostokątnego, mamy większe pole do manewru. Dobrze będzie się on prezentował przy ścianie, w kącie, jak i na środku pomieszczenia.

Wybierając nowy stół, powinniśmy pamiętać ile miejsca powinno przypadać na jedną osobę – by móc siedzieć wygodnie, jest to około sześćdziesiąt centymetrów. Dla zapewnienia maksymalnego komfortu, może być to nawet siedemdziesiąt centymetrów. Natomiast do ustawienia nakrycia dla jednej osoby potrzeba przynajmniej czterdzieści centymetrów głębokości blatu. Wysokość stołu wynosi zazwyczaj około 76 – 80 centymetrów. Podczas wyboru, musimy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość krzeseł, ale także wzrost domowników.

Oto przykładowe wymiary stołów:

Stoły okrągłe:

  • Stół dla 4 osób – średnica 90 cm
  • Stół dla 4-6 osób – średnica 110 cm

Stoły prostokątne:

  • Dla 4 osób – 120cm
  • Dla 4-6 osób – 140cm
  • Dla 6-8 osób 160cm/180cm
  • Dla 8-10 osób 200cm

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności