Każdy z nas ma inne potrzeby, dlatego przy wyborze stołu do jadalni powinniśmy kierować się głównie własnymi potrzebami i możliwościami. Posiadając dużą przestrzeń lub mając świadomość, że będziemy często przyjmować większą liczbę gości – powinniśmy zastanowić się nad dużym stołem. Warto, by oprócz aspektów praktycznych posiadał on również walory estetyczne, które spowodują, że będzie nie tylko funkcjonalny, ale także dopełni nasze wnętrze pod względem wizualnym. Kiedy zatem zdecydować się na duży stół?
Wielkość pomieszczenia przy wyborze stołu i krzeseł
Mając do zagospodarowania duże pomieszczenie, sprawa jest nieco łatwiejsza. Możemy pozwolić sobie na duży stół, który, umieszczony na środku pomieszczenia, stanie się centrum naszej jadalni. Nie ma wtedy znaczenia, czy będzie on prostokątny, czy okrągły – możemy w tym przypadku kierować się głównie aspektami estetycznymi. Wybierzemy ten, który będzie pasował do naszego wnętrza zarówno pod względem wielkości, jak i kształtu. Duża przestrzeń daje większe możliwości. Jeśli jednak wielkość naszej jadalni nie pozwala na pełną dowolność, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Jaką powierzchnię mam do dyspozycji?
- Jaka liczba osób będzie korzystała z naszego stołu (jak często przyjmujemy gości)?
- Czy stół będzie nam służył tylko do spożywania posiłków, czy także będziemy używać go do gotowania?
- Na jaki kształt ostatecznie się zdecydować?
Mniejsze pomieszczenie, a duży stół
W mniejszych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się stoły rozkładane, które są dostępne na stronie Stół Plus Krzesła. Mają one na przykład rozmiar jedynie 90x90cm, ale w razie potrzeby możemy rozłożyć je aż do 190 centymetrów. Dzięki temu możemy zrezygnować ze stołu kuchennego, a ten w jadalni używać składając i rozkładając według potrzeb. Taki wybór ma bardzo praktyczne zastosowanie, szczególnie, jeśli na co dzień korzysta z jadalni mniejsza liczba osób, a gości przyjmujemy tylko okazjonalnie. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się na przykład w bloku, gdzie często jedno pomieszczenie pełni funkcję zarówno pokoju dziennego, sypialni, jak i jadalni.
Zwiększanie powierzchni poprzez łączenie pomieszczeń
Warto zastanowić się nad połączeniem kuchni z innym pomieszczeniem, zyskując tym samym przestrzeń na większy stół. Ważne jest wtedy, aby przy wyborze takiego mebla kierować się nie tylko wymiarami, ale także walorami estetycznymi. Stół taki musi być dopełnieniem naszego mieszkania i tworzyć integralną całość z innymi elementami wyposażenia. Szeroki asortyment na rynku pozwala na dopasowanie wymiarów, koloru, kształtu, a nawet materiału, z jakiego zrobiony jest mebel, do naszych potrzeb. Może być on prosty i surowy w swym wyglądzie lub posiadać różnego rodzaju zdobienia. Dobrze dobrany stół i krzesła mogą stanowić ozdobę i centralny punkt naszego mieszkania.
Wybór kształtu stołu
Niezwykle ważnym aspektem jest kształt stołu. Prostokątny będzie bez wątpienia praktyczniejszym rozwiązaniem i sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu – w większym może stać na środku, w mniejszym możemy umiejscowić go pod ścianą lub oknem, wystawiając na środek tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Dobierając wielkość takiego stołu, należy wziąć pod uwagę komfort osób, które będą przy nim siedziały. Dobrze jest, jeśli gospodarz nie jest zmuszony podawać gorących dań nad głowami gości - stąd niezwykle ważna jest przestrzeń wokół. Duży okrągły stół świetnie sprawdzi się w większym pomieszczeniu, gdzie nie ma konieczności przesuwania go w celu uzyskania większej przestrzeni. Okrągły stół optycznie powiększy jadalnię, a także ociepli wygląd naszego wnętrza. Siedząc w ten sposób goście mają możliwość patrzenia sobie w oczy podczas spożywania posiłków, co dodatkowo wprowadza rodzinną i ciepłą atmosferę. Jednak taki kształt nie pozwala na umiejscowienie go pod ścianą bądź oknem, bez marnowania powierzchni pomieszczenia.
Materiał i konstrukcja dużego stołu
Duży stół to z reguły inwestycja na lata, dlatego warto zastanowić się nad materiałem, z którego będzie zrobiony oraz nad jego konstrukcją. Najczęściej używanym materiałem jest drewno, ale dostępne są meble z płyty, czy z metalu. W tym przypadku mamy do czynienia z kolejnym czynnikiem decydującym o naszym wyborze – budżetem. Należy pamiętać, że trwała, dobra konstrukcja, pozwoli dłużej cieszyć się z zakupionego mebla, ponieważ nie będzie on podatny na zarysowania, czy uszkodzenia. Można pokusić się o mebel, w którym materiały zostaną ze sobą połączone (metalowe nogi z drewnianym blatem). Wybór materiału wpływa także na wagę kupowanego stołu, jednak decydując się na duży stół, rzadko jesteśmy zmuszeni przestawiać go z miejsca na miejsce, więc w tym przypadku trwałość konstrukcji ma tu decydujące znaczenie.
Jak widać wybór stołu do jadalni to nie lada wyzwanie. Jeśli jednak wiemy, jakimi kryteriami należy kierować się przy zakupie i ustalimy wcześniej nasze potrzeby dotyczące użytkowania, to przy minimum wysiłku sprawimy sobie mebel, który stanie się sercem nie tylko naszej jadalni, ale i całego domu.