Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

7 rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając meble do jadalni

2019-11-12


Jadalnia często stanowi jedno z najważniejszych miejsc w naszym domu. To tutaj, przy jednym stole spożywamy wspólne posiłki, rozmawiamy w rodzinnym gronie, ale także przyjmujemy przyjaciół. Czasami jest to jedyny moment w ciągu zabieganego dnia, kiedy możemy spędzić razem czas. Wszystko to sprawia, że niezwykle ważny jest wybór odpowiednich mebli do jadalni. Czym w takim razie kierować się, wybierając takie meble?

  • Jednym z najważniejszych kryteriów jest rozmiar stołu. Musimy wziąć pod uwagę przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania. Należy pamiętać, że jadalnia to często nie tylko stół i krzesła, ale także inne meble, w których przechowujemy na przykład naczynia, czy talerze oraz inne dodatki, które nadają jej estetyczny wygląd i niepowtarzalny charakter. Ważny jest także przestrzeń wokół stołu - aby każdy mógł swobodnie usiąść i wstać z krzesła. Wielkość stołu powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Powinniśmy odpowiedzieć sobie także na pytanie, jak często i w jaki sposób będziemy korzystać z jadalni? Czy będziemy jadać tylko w małym gronie rodzinnym, czy też często przyjmujemy gości.

  • Kształt stołu to kryterium, które pomoże nam dobrze zagospodarować każdą przestrzeń. Najczęściej wybierany jest stół prostokątny. Sprawdzi się on zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach. Może stać na środku, tworząc centralny punkt jadalni lub być przesunięty pod ścianę lub okno, dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń. Okrągły stół to świetne rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń, bowiem optycznie je powiększy. Sprawia też, że pomieszczenie staje się przytulniejsze. Przy takim stole łatwiej posadzić większą liczbę gości, jednak trudniej umiejscowić go pod ścianą lub oknem, nie marnując przestrzeni. Okrągły stół potęguje wrażenie bliskości, bowiem zasiadający przy nim mogą sobie patrzeć w oczy podczas rozmowy. Posiada jeszcze jedną zaletę – jeśli mamy małe dzieci – nie posiada kantów, o które mogłyby sobie zrobić krzywdę. Możemy również zdecydować się na rozwiązanie pośrednie – stół owalny. Nie będzie kanciasty jak ten prostokątny, a jednocześnie jest lepiej ustawny. Oczywiście mając mniej miejsca na jadalnię możemy zdecydować się na zakup stołu rozkładanego. Nie zajmie dużo miejsca, a w razie potrzeby można przy nim usadzić większą liczbę gości.

  • Nieodzownym elementem stołu są oczywiście krzesła. Warto zadbać, aby nie tylko pasowały wyglądem do naszego stołu, ale przede wszystkim były solidne i wygodne. Komfort siedzenia przy stole to kwestia niezwykle istotna. Możliwości wyboru jest wiele: drewniane, tapicerowane, metalowe, czy składane. Starajmy się dobrać krzesła o solidnej konstrukcji, z trwałego, łatwego w utrzymaniu czystości materiału – zapewni nam to komfort użytkowania.

 

  • Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonane będą meble. Czy będzie to drewno, metal, płyta, czy może materiały łączone? Ważne, by oprócz wyglądu zewnętrznego spełniały one swoją funkcję użytkową. Pamiętajmy, że jadalnia, to miejsce do spożywania posiłków, co oznacza, że bardzo ważną cechą będzie trwałość i łatwość w utrzymaniu w czystości. Z drewnianego krzesła łatwiej usuniemy zabrudzenia, niż na przykład z tapicerowanego. Ta cecha na początku może wydawać się nieistotna, jednak przy codziennym użytkowaniu okazuje się niezwykle ważna.

  • Kształt, rozmiar, materiał to sprawy niezwykle ważne, jednak to, co oceniamy przy zakupie już na pierwszy rzut oka, to wygląd mebli. Wszystkie pozostałe kwestie są istotne dopiero przy głębszym namyśle. Jadalnia stanowi często centrum życia naszego mieszkania, dlatego jej wygląd jest dla nas niezwykle istotny. Przy szerokiej gamie możliwości warto wybrać te meble, które będą tworzyć integralną całość z naszym mieszkaniem, a co za tym idzie, chętnie będziemy z nich korzystać.

  • Jadalnia to nie tylko stół i krzesła, ale także inne meble, które stanowią o jej wyglądzie i funkcjonalności. Będą to różnego rodzaju kredensy i komody, w których będziemy przechowywać naczynia, zastawy, kieliszki, czy obrusy. Wszystko zależy od naszych upodobań i powierzchni, którą mamy do zagospodarowania. Istotną kwestią będzie tu funkcjonalność (łatwy dostęp do trzymanych w nich rzeczy), ale także wygląd, który sprawi, że nasza jadalnia będzie miejscem, w którym każdy chętnie będzie spędzał czas i spożywał posiłki.

  • Na koniec kwestia niezwykle przyziemna – budżet. Warto zastanowić się przed wyborem mebli, czy zależy nam na tym, aby służyły nam one przez wiele lat, czy raczej wolimy częściej zmieniać wystrój naszego mieszkania. Sprawą oczywistą jest, że meble o trwałej konstrukcji, z dobrego jakościowo materiału będą droższe, dlatego musimy określić, jakie oczekiwania mamy względem wybranych przez nas mebli i jakie środki jesteśmy w stanie na nie przeznaczyć.

 

Zakupy mebli do jadali, to niezwykle trudna sprawa, dlatego warto przed zakupem mieć już przygotowane ogólne wyobrażenie o tym, jakie mamy oczekiwania. Kierując się wybranymi cechami łatwiej będzie dokonać nam wyboru. 

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności