Koszyk0

3 kroki do mieszkania w stylu francuskim

2018-09-17


Mieszkanie w stylu francuskim to synonim luksusu, wystawności i przepychu, które tu stanowią o prawdziwej elegancji wnętrza. Apartamenty urządzone w tym guście czerpią głęboko z tradycji, pochodzącej z XVII w. z czasów panowania Ludwika XIV. Mecenas sztuki i prawdziwy znawca szlachetnych tkanin, miłośnik bogactwa stworzył podwaliny dla pięknego porządku estetycznego, w którym zaaranżowano Wersal. A na jego wzór projektowano kolejne okazałe pałace, w których dominantę stanowiły bogato zdobione meble, wysokiej jakości materiały, stonowana paleta barw i zamiłowanie do równowagi i symetrii. Współcześnie aranżacja mieszkania w stylu Ludwika XIV to wariacje na temat prowansalskiej sielskości, bretońskiego chłodu czy wysublimowanego charakteru paryskich projektów. Jak więc urządzić mieszkanie w stylu francuskim, by móc cieszyć się jego wyrafinowanym charakterem?

Kolorystyka w mieszkaniu w stylu francuskim

Aby zaaranżować mieszkanie w stylu francuskim, należy obracać się w stonowanej, pastelowej kolorystyce. Ściany w takich tonacjach sprawiają, że projekt, który kocha przepych i zdobienia, pozostaje lekki, a całość prezentuje się jednocześnie elegancko i sielsko. Zaprasza więc do odpoczynku na stylowych obiciach siedzisk. Apartament we francuskim porządku odwoła się więc do odcieni beżu, złamanej bieli, pojawią się też subtelne, niebieskie akcenty. W dodatkach za to przemówią elementy złote, srebrne czy fioletowe, które są odpowiedzią na pałacowe korzenie konwencji. Barwy będą znamionować klasykę, stanowiąc tło dla ustawionych symetrycznie krzeseł czy wysublimowanych dodatków, jak lustra czy okazałe żyrandole.

Krzesło stylowe model 35

Krzesło stylowe model 35

Meble w stylu francuskim - czyli jakie?

Meble w konwencji francuskiej to komody, stoły i krzesła do jadalni, stoliki kawowe czy toaletki w stylu ludwikowskim, a więc bogato zdobione, z giętymi nogami. Mają oddawać luksus pałacowych aranżacji, a wykonano je w rozmaitych barwach. Występują modele ciemne albo zbliżone do naturalnego wyglądu, np. stoły drewniane, na których widać fakturę materiału. Pojawiają się też elementy jasne - białe, tapicerowane taborety albo kremowe krzesła. Stylowe komody, w których przewijają się akcenty delikatnie zielone albo lekko fioletowe, także znajdą się w salonie czy sypialni rodem z francuskich wnętrz. Stoły drewniane na giętych nóżkach i o zaokrąglonych kształtach staną się epicentrum pokoi dla gości, w których ustawiono również pikowane sofy czy fotele o szlachetnym, nobliwym wyglądzie. Ornamenty wykorzystuje się chętnie na wyszukanych frontach drzwiczek albo uwidacznia się je na obiciach foteli i krzeseł. Aranżacje przenoszą do XVIII-wiecznej Francji, której mieszkańcy raczyli się zabawą w ciuciubabkę. A potem popijali kawę w salonie, zasiadając na meblach o eliptycznym kształcie.

Drewniany taboret tapicerowany

Drewniany taboret tapicerowany

Jak urządzić mieszkanie stylu francuskim? - postaw na tkaniny

Projekt mieszkania we francuskim stylu, które lubuje się w harmonii i przepychu, to także zwrot ku wysokiej jakości tkaninom. Konwencja chętnie wykorzystuje kreton czy adamaszek. Pojawiają się też ręcznie utkane tapiserie albo klasyczny, piękny jedwab. Obicia na krzesłach czy innych meblach są bogato zdobione, w oknach wiszą grube, pałacowe zasłony, łóżka przykryto stylowymi narzutami, a poduszki powleczono w haftowane poszewki. Przepych Wersalu przeplata się z sielskością, przywodząc na myśl kuligi czy polowania - atrakcje, którymi raczyli się dworzanie z czasów Ludwika XIV czy Marii Antoniny. Styl francuski w aranżacji wnętrz odkrywa też “toile de Jouy”, a więc materiał, który przywołuje scenki z życia francuskiej arystokracji z XVII czy XVIII w. Nadruki, czasem prześmiewcze, figlarne, niekiedy bogate w motywy roślinne, powrócą w mieszkaniach urządzonych w stylu francuskim na tapetach, kloszach lamp, obiciach krzeseł i taboretów. Będą się pojawiać w dodatkach, na imbrykach czy w kasetkach na biżuterię.Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności