Wybierając odpowiednie meble do domu, stajemy przed kluczową decyzją – połysk, czy mat. Dylemat dotyczy przede wszystkim mebli kuchennych i łazienkowych, a ostatnio coraz częściej mebli do salonów i jadalni. W czym tkwi sukces mebli wykończonych na połysk i dlaczego podbiły serca architektów wnętrz? O ich wadach i zaletach dowiesz się z niniejszego artykułu.
Co to jest połysk?
Jest to wrażenie optyczne. Światło pada na powierzchnię i zgodnie z prawami optyku ulega odbiciu. Zjawisko to powoduje, że powierzchnia jest błyszcząca, że ma połysk.
Od czego zależy stopień połysku
Głównie od sposobu przygotowania powierzchni, czyli jaki lakier lub wyrób wykańczający powierzchnie został użyty oraz jaką technologię zastosowano. Aby uzyskać wysoki połysk nie wystarczy odpowiedni lakier, ale również dodatkowe szlifowanie i polerowanie powierzchni. Te powyższe czynniki powodują, że meble w połysku mają nie tylko zalety, ale i wady.
Zalety mebli w połysku
Istnieje wiele argumentów sprawiających, że ludzie chętnie wybierają na meble wykończone na połysk. Po pierwsze nie można im odmówić świetnego wyglądu. Połysk niewątpliwie nadaje powierzchniom nowoczesności, uniwersalności i czystości. Efekt wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni, co stanowi idealne rozwiązanie w niewielkich pomieszczeniach. Meble o połyskujących frontach utrzymane w jasnych barwach pomagają w rozjaśnieniu przestrzeni i uzyskaniu przestronności. Mówi się o tak zwanym "efekcie lustra", dzięki któremu możliwe jest wrażenie głębi pomieszczenia. Uzupełnione odpowiednim oświetleniem pomogą wypracować niebanalny, typowy dla współczesności efekt.
Styl industrialny i skandynawski
Dzięki meblom wykonanym na wysoki połysk możliwe jest uzyskanie efektownego, designerskiego wnętrza, utrzymanego zgodnie z nowoczesnymi trendami. Idealnie sprawdzą się w mieszkaniach utrzymanych w minimalistycznym stylu. Przypadną do gustu osobom, którym blisko jest do koncepcji industrialnych, czy skandynawskich. Dzięki szerokiemu wyborowi barw, meble dopasować można do zastanej uprzednio przestrzeni lub stworzyć własne, oryginalne i nietypowe zestawienia. Dobierając kolory pamiętajmy, że ciemne stoły i krzesła wybieramy jeżeli chcemy osiągnąć efekt wyrazistego luksusu. Natomiast jasne kolory wewnątrz, sprawiają poczucie czystości i lekkości.
Wady mebli w połysku
W zestawieniu: meble z połyskiem, kontra matowe kluczową kwestię odgrywa ich codzienne użytkowanie. Utrzymuje się, że matowe powierzchnie łatwiej jest utrzymać w czystości, niż ich połyskujące odpowiedniki, na których próba czyszczenia może pozostawać widoczna pod postacią smug. Powłoka może się delikatnie elektryzować, przez co przyciąga kurz, a wszelkie odciski palców są wyraźnie widoczne, dlatego też nie jest to idealna opcja dla wielodzietnych rodzin, czy posiadaczy psów, czy kotów. Osoby, które dużo i intensywnie gotują, również mogą nie być zadowolone z wizualnego stanu mebli. Pozostaje jednak pytanie – czy konieczność czyszczenia blatów stołów to wystarczający powód do dyskwalifikacji mebli na wysoki połysk? Na rynku dostępnych jest wiele detergentów dedykowanych tego typu powierzchniom, w związku z czym argument wydaje się delikatnie przesadzony.
Meble w połysku (poradnik video)