Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Moda vintage! Jak przecierać kolory i postarzać meble?

2017-11-06


Aranżacje wnętrz w stylu vintage od lat cieszą się niemałą popularnością. Głównie za sprawą niebanalnych rozwiązań, oryginalnych mebli i intrygujących dodatków.

Poznaj sposoby, dzięki którym samodzielnie wystylizujesz swoje meble zgodnie z jednym z najmodniejszych meblarskich nurtów.

Cała prawda o vintage

Za co kochamy vintage? Za brak ograniczeń oraz dowolność w łączeniu form i struktur we wnętrzach. Pozorna niedbałość umożliwia uzyskanie indywidualnego stylu, którego na próżno szukać w masowych produkcjach. Nie ma nic dziwnego w nieoczywistych połączeniach współczesnych form z klasycznymi, czasem historycznymi wręcz elementami. Styl vintage stawia na integrowanie różnorodnych, odmiennych stylów, czerpanie z "każdego po trochu", w celu uzyskania idealnej, kompatybilnej, acz nieoczywistej całości. Vintage kocha stare meble osadzone w nowoczesnych przestrzeniach, którym nie sposób odmówić charakteru.

 

 

1. Sposób na meble w stylu vintage

Istnieją dwa rozwiązania, aby stać się posiadaczem mebli w stylu vintage. Pierwsze – zwiedzić pobliskie targi, komisy meblowe lub pokusić się o dotarcie do garażowych wyprzedaży. Drugie, znacznie mniej problematyczne – własnoręcznie je wykonać. Postarzanie to idealny sposób na osiągnięcie wyjątkowego, oryginalnego mebla. 

 

 

2. Jak to zrobić?

Proces renowacji mebla (drewnianego) najlepiej rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni, którą weźmiemy na warsztat. Po osuszeniu możliwe będzie przejście do kluczowego kroku, jakim jest ścieranie zewnętrznej powłoki – zazwyczaj lakieru lub farby, którą na oryginalnym meblu zagwarantował nam producent.  Jeżeli oryginalna powłoka jest dobrej jakości i chcemy, aby dla naszych krzeseł była bazą nie musimy się jej całkowicie pozbywać. Wystarczy, że przetrzemy ją do drewna. W tej sytuacji oszczędzicie sobie dużo pracy. (oglądaj  wideo-poradnik). Do pracy nie trzeba używać profesjonalnej szlifierki, ale warto kupować materiały takie jak papier ścierny czy lakier dobrej jakości, dzięki czemu przyspieszymy prace, a taki sprzęt będzie nam służył wiele lat.

Jeżeli zdecydowałeś o usunięciu całej powłoki z powierzchni krzesła lub stołu, kolejnym krokiem jest ustalenie efektu, jaki chcemy uzyskać. Decydując się na typowe dla stylu vintage przecierane kolory, należy pokryć rozcieńczoną farbą w wybranym odcieniu i pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia. Następnie należy pokryć woskiem pomalowane miejsca, używając w tym celu na przykład transparentnych świec. Smarowanie warto wykonać precyzyjnie, gdyż wpłynie ono na końcowy wygląd mebla. Wosk, który zablokuje dokładne pokrycie powierzchni farbą, pomoże w uzyskaniu niepowtarzalnych przecierek.

 

 

3. Ostatni szlif!

Zwieńczeniem dzieła jest proces malowania, do którego najlepiej wybrać farbę akrylową. Meble stylu vintage zazwyczaj barwi się na biało, jednak coraz modniejsze stają się rozmaite pastelowe barwy. W celu utrwalenia efektu można pokryć mebel wodnym lakierem, który stanowić będzie warstwę ochronną powłoki oraz nada powierzchni delikatnego połysku.
 

 

Moda Vintage (poradnik video)Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności