Koszyk0

Trendy w urządzaniu wnętrz w 2023

2023-07-04


Moda na aranżację wnętrz w określonym stylu nie jest tylko kwestią estetyczną. Stanowi ona także odzwierciedlenie zmieniającego się stylu życia, preferencji, a nawet przekonań całego społeczeństwa. Jak design odpowie na wyzwania roku 2023 i co stanie się najgorętszym trendem sezonu?

Dom – miejsce pracy i prywatna strefa welness

Po dramatycznych doświadczeniach związanych z pandemią wiele osób zaczęło postrzegać inaczej swoją prywatną przestrzeń. Miejsce przeznaczone do pracy zostało zdefiniowane na nowo – w domowym biurze nie może zabraknąć elementów podnoszących komfort pracy, idealnie dopasowanych do potrzeb użytkowników, wielofunkcyjnych i pozwalających na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Aby zachować równowagę między pracą a życiem, dom powinien również stwarzać atmosferę relaksującego spa. Modna przestrzeń powinna przede wszystkim sprzyjać zdrowemu trybowi życia, uważności i dbałości o siebie. Okrągłe sofy i pufy ułatwią wspieranie bliskości i tworzenie przyjaznej atmosfery między domownikami. Telewizor i inne sprzęty multimedialne natomiast straciły status centralnego punktu w salonie na rzecz kultywowanie więzi międzyludzkich.

Liczy się ekologia

W dzisiejszych czasach na pierwszy plan wysuwają się problemy związane z ochroną środowiska. Ekologiczne tematy przewijają się również w trendach wnętrzarskich. Należy do nich na przykład optymalne wykorzystanie światła dziennego w pomieszczeniach. Sięganie po lokalne, ekologiczne materiały naturalne, wykorzystanie elementów vintage w duchu  zero-waste i zrównoważonego rozwoju oraz rezygnacja z rzeczy o wyłącznie funkcji dekoracyjnej pomoże chronić zasoby naturalne planety.

Warto przeczytać: Oświetlenie nad stołem w jadalni - czym się kierować?

Jak stworzyć stylowe wnętrze?

Po latach fascynacji ascetycznymi, minimalistycznymi wnętrzami przyszedł czas na maksymalizm. Co kryje się pod tym pojęciem? Ten dynamiczny, ale zarazem uporządkowany trend ma wyrażać indywidualizm i osobowość mieszkańców. Dekoracyjne meble i akcesoria powinny tworzyć harmonijne aranżacje uzupełniających się kształtów i kolorów. Również kolory i wzory stały się odważniejsze – warto wykorzystać je, aby stworzyć inspirujące i oryginalne wnętrze.

Powrót do przeszłości

Świat designu uwielbia inspirować się trendami z dawnych epok. Obecnie można zaobserwować nostalgię za wzornictwem z lat 60 i 70, ale zdecydowanym bohaterem sezonu będzie Art Deco – styl modny w latach 20 i 30 ubiegłego wieku. Kojarzy się on z luksusem i wyrafinowaniem, choć w wersji nowoczesnej przybrał nieco bardziej powściągliwą formę. Charakteryzuje się m.in.:

  • geometrycznymi formami,
  • bogatą, wyrazistą kolorystyką,
  • wykorzystaniem printów roślinnych i zwierzęcych,
  • złotymi i srebrnymi ornamentami,
  • bogato dekorowanymi dodatkami.

Kolorystyka

Moda na kolory ziemi trwa nadal, z tym że zimne szarości zastąpią ciepłe beże, złamane biele i brązy. Można łączyć je na zasadzie kontrastu z odważnymi i ekscytującymi barwami, jak na przykład kolory kamieni szlachetnych – szafirowy, szmaragdowa zieleń czy bursztynowy. Na topie jest także zestawianie bieli i czerni. W połączeniu z powłóczystymi zasłonami, bogatymi żyrandolami i lustrami w kształcie łuku pozwoli stworzyć fascynującą i nieco baśniową przestrzeń.

Przeczytaj: Krzesła z obiciem czy bez? Jakie wybrać do jadalni?

Meble i akcesoria

Do wnętrz w tym sezonie wkraczają łuki i zaokrąglone kształty. Sofy w kształcie półksiężyca, zaokrąglone krzesła drewniane oraz stoły stopniowo zajmują w domach centralne miejsce. Towarzyszą im podłużne lustra, owalne punkty świetlne oraz dodatki w surrealistycznym stylu. Lampy przeszły sporą metamorfozę - najmodniejsze w 2023 roku są abażury z papieru i tkaniny w awangardowych kształtach. Warto zainwestować także w wyrazisty, oczywiście okrągły dywan, który może stać się efektowną dekoracją, nie wymagającą poświęcenia dodatkowej przestrzeni.

Trendy wnętrzarskie roku 2023 można określić jako niezwykle przyjazne człowiekowi i środowisku . Mamy nadzieję, że wiele osób chętnie powita je we własnym domu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – okrągłe stoły, stoliki kawowe i krzesła pomogą wykreować ciepłą i relaksującą przestrzeń w kuchni, jadalni czy salonie. Zapraszamy.

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności