Koszyk0

Jak dobrać optymalną wysokość stołu do jadalni?

2022-09-26


Urządzając jadalnię, kuchnię bądź inną przestrzeń, w której będziemy spożywać posiłki, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego stołu. Musimy określić najpierw przeznaczenie stołu, a następnie skupić się na jego wymiarach. Kluczowym zagadnieniem jest to, czy wybierać stół rozkładany czy nierozkładany. Kolejną ważną kwestię jest to, jak wybrać odpowiednią wysokość stołu jadalnianego?

Jak wysoki powinien być stół jadalniany?

Stół do jadalni to serce domu. Miejsce przeznaczone przede wszystkim do wspólnego spożywania posiłków, ale również rodzinnych rozmów, uroczystości czy spotkań z przyjaciółmi. Jest to również wygodne miejsce do przygotowywania posiłków, a niejednokrotnie miejsce do pracy lub odrabiania lekcji. Wybierając stół do jadalni, koncentrujemy się przede wszystkim na tym jakie mają być wymiary stołu, czy ma to być stół rozkładany, z jakiego materiału ma być wykonany oraz oczywiście - jak ma wyglądać. Odnośnie wymiarów stołu do jadalni, analizujemy jego długość i szerokość, odległość siedziska, tak aby umożliwić swobodne przejście oraz - wysokość stołu jadalnego. Jak wysoki powinien być taki stół? Przyjmuje się, że optymalna wysokość blatu to ok. 75-80 cm.

Jak dopasować wysokość stołu do wzrostu domowników?

Zastanawiająć się, jaka wysokość stołu będzie optymalna, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest wzrost domowników. Jak można się domyślić, jeśli mieszkamy w wiele osób w różnym wieku to niemożliwe będzie przy wyborze stołu, aby dopasować go do wzrostu domowników tak, aby dla każdego był idealny. Tym bardziej że trzeba jeszcze dobrać wysokość krzesła aby zapewnić jak najlepszy komfort siedzenia. Należy zatem znaleźć jakiś złoty środek - uniwersalną wysokość, która będzie optymalna dla jak największej liczby osób. Przyjmuje się, że standardowa wysokość stołu to 75 cm i będzie on "w sam raz" dla osób o wzroście 160-180 cm i najczęściej spotyka się właśnie stoły jadalniane o takiej wysokości. W naszej ofercie znajdziesz stoły w standardowej wysokoścu 75 cm oraz odrobinę wyższe - o wysokości 77 cm. Jeśli interesuje nas drewniany stół do jadalni, to jest to standardowa wysokość stołu jadalnego, będąca "w sam raz" pod kątem wzrostu użytkowników.

stół do jadalni wysoki

Warto przeczytać: Oświetlenie nad stołem do jadalni - czym się kierować?

 

Wysokość blatu a wysokość krzesła

Napisaliśmy już o tym jak dobrać wysokość stołu, tak aby był to idealny stół dla całej rodziny pod kątem komfortu użytkowania, ale pozostaje jeszcze kwestia wyboru odopowiednich krzeseł. Przy wysokośći stołu ok. 75-77 cm, najlepszym rozwiązaniem będą krzesła wysokie na ok. 45-47 cm. W naszej ofercie można spotkać zarówno krzesła niższe w wysokości 41-43 cm, jak również krzesła wysokie, mierzące 49-50 cm. Pamiętajmy by odległość między blatem a siedziskiem znajdującym się przy stole wynosiła nie mniej niż 30 cm. Wybór odpowiednich krzeseł jest dla naszej wygody tak samo ważny jak odpowiednia wysokość stołu do jadalni, tak aby zestaw tworzył spójną całość i był dla wszystkich możliwie jak najbardziej wygodny.

stół do jadalni wysokość

W jaki sposób można dopasować wysokość stołu jadalnego?

Znamy już optymalną wysokość stołu do jadalni, a przecież są też inne rozwiązania, dobre dla osób niższych bądź wyższych, dzieci, jak również dopasowane do swojego przeznaczenia. Mowa tutaj np. o takich meblach jak stół barowy - wysokość stołu barowego to ok. 110 cm lub więcej. Z drugiej strony mamy niski stolik kawowy, który może mieć np. 40 cm. Przy takiej wysokości blatu, będzie to dobre rozwiązanie również jako stolik dla dzieci, np. podczas przyjęć rodzinnych. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu dobrać wysokość stołu do jadalni o standardowej wysokości blatu, o ile nie będzie z niego codziennie korzystać bardzo wysoka osoba. W przypadku osób dużo niższych lub dzieci, zawsze możemy wybrać nieco wyższe krzesło lub zaopatrzyć się w wygodną poduszkę na siedzisko krzesła. Inne rozwiązanie do stół z regulowaną wysokością nóg, gdzie możemy dopasować poziom wysokości stołu do jadalni do tego, kto z domowników akurat z niego korzysta.

Napisaliśmy wiele o wysokości stołu, a co z szerokością i długością? W naszej ofercie znajdziesz zarówno duże, jak i mniejsze stoły, w tym przede wszystkim - stoły rozkładane. Polecamy zapoznanie się z artykułem z naszego blogu, w którym proponujemy 3 małe stoły do kuchni. Jesteśmy przekonani, że któryś z nich się spodoba!

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności