Koszyk0

Jak urządzić wąskie mieszkanie?

2021-11-02


Mieszkania mają różne kształty. Niektóre mają spore metraże, są przestronne i proste do urządzenia. Nie wszyscy mamy jednak szczęście, by mieszkać w tak dużych i ustawnych wnętrzach i czasami musimy się nieźle natrudzić, żeby zmieścić wszystko na małej przestrzeni oraz sprawić, by mieszkanie było wygodne i funkcjonalne dla wszystkich domowników. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych i nawet z pozoru nieustawne mieszkanie może okazać się zupełnie wygodne i komfortowe. Ważne jest jednak to, by sprytnie i przemyślanie je urządzić.

Jakie mieszkania są nieustawne?

Z pozoru wąskie i długie mieszkanie będzie wydawało się nieustawne. Wystarczy jednak odrobina wysiłku, by dało się je „ujarzmić”. Zazwyczaj najtrudniejsze do urządzenia są kawalerki, a także mieszkania o przechodnich pokojach. Sekret polega na tym, by złamać długie linie przypominające nieco wagon kolejowy i nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.

wąskie mieszkanie

Dzielnie przestrzeni

Ustawienie wszystkich mebli przy najdłuższej ścianie z pewnością się nie sprawdzi. Jednym z pomysłów na ujarzmienie wąskiej i długiej przestrzeni jest wizualne przełamanie jej, na przykład poprzez ustawienie mebli w poprzek pokoju. Dobrym pomysłem może okazać się usytuowanie w ten sposób kanapy lub regału z książkami, który może posłużyć jako rodzaj ścianki działowej. Nie należy jednak wybierać do tego celu mebli ciężkich, które tylko niepotrzebnie sprawią, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej klaustrofobiczne. Dobrym wyborem może okazać się również ażurowy panel, który oddzieli np. część sypialną od dziennej i doda odrobiny intymności strefom, które chcemy wydzielić.

Lekkie meble

Ciężkie, toporne meble niepotrzebnie przytłaczają przestrzeń i sprawiają, że wizualnie staje się ona jeszcze mniejsza. Najgorzej w takich pomieszczeniach wyglądają meblościanki, które tylko potęgują wrażenie ciężkości i zamkniętej, nieprzyjaznej przestrzeni. Wybieraj raczej ażurowe, lekkie meble, które nie zagracą pomieszczenia i pozwolą na przepływ światła. Najlepiej sprawdzą się oczywiście meble w jasnych kolorach.

ciemnie mieszkanie

Nowoczesne meble

W nieustawnych, wąskich mieszkaniach najlepiej sprawdzą się nowoczesne style. Postaw więc na uwielbiany przez wielu minimalizm, który odnajdziesz w stylach takich jak: skandynawski, loftowy czy scandi-boho, które od lat są jednymi z najpopularniejszych nurtów wnętrzarskich.

Oświetlenie

Prawidłowe oświetlenie to podstawa podczas urządzania każdego „problematycznego” wnętrza. Na pewno warto jest zadbać o kilka źródeł światła, ponieważ jedno górne może nie oświetlić całego podłużnego pomieszczenia. Warto, by wieloźródłowe światło padało na najdłuższe ściany, dzięki czemu dysproporcje wnętrza mogą zostać wizualnie skorygowane, a pomieszczenie wyda się szersze.

mieszkanie nieustawne

Lustro

Nie od dziś wiadomo, że lustro optycznie powiększa przestrzeń i nadaje jej głębi. Powieś lustro na jednej z najdłuższych ścian – tak, aby pomieszczenie mogło optycznie wydawać się szersze. Ten niewielki trik naprawdę może znacząco wpłynąć na odbiór całego wnętrza, a metraż z chwili na chwilę może się powiększyć. A przynajmniej takie będzie wrażenie.

Kolory

Innym sposobem na optyczne skrócenie zbyt długiego wnętrza będzie pomalowanie obu lub jednej krótszej ściany na ciemny kolor. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się krótsze i szersze o zyska bardziej proporcjonalny kształt.

Parkiet

Nie zapomnij o właściwym ułożeniu parkietu lub paneli! Ten z pozoru niewielki drobiazg może naprawdę odmienić wygląd pomieszczenia. Ułożenie paneli prostopadle do dłuższej ściany oczywiście skróci pomieszczenie. W przeciwnym razie tylko niepotrzebnie by je jeszcze dodatkowo wydłużyło.

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności