Koszyk0

Biuro w domu – praktyczne pomysły

2021-11-02


Duża część z nas w dzisiejszych czasach pracuje z domu. Część z nas została do tego zmuszona z powodu obecnej sytuacji na świecie, dla dużej grupy osób jest to jednak ich własny wybór. By w domu pracowało się dobrze i efektywnie, koniecznością jest urządzenie w odpowiedni sposób mieszkania. Podstawą jest wygospodarowanie przestrzeni do pracy – dla szczęściarzy będzie to oznaczało specjalny pokój, mieszkańcy mniejszych przestrzeni muszą zadowolić się częścią pokoju specjalnie przeznaczoną na domowe biuro.

Specjalna przestrzeń do pracy

Dlaczego wygospodarowanie przestrzeni przeznaczonej specjalnie do pracy jest takie ważne? W zależności od charakteru, preferencji oraz warunków, w domu może pracować nam się lepiej lub gorzej niż w biurze. Z jednej strony nie rozprasza nas gwar open space, z drugiej jednak – domowa przestrzeń kusi, by wstać od biurka i zająć się czynnościami, które i tak musimy prędzej czy później zrobić. W czasie pracy zdarza nam się więc opróżnić zmywarkę czy nastawić pranie. Na dodatek jesteśmy sami, bez współpracowników, którzy motywują nas do pracy – w przypadku wielu osób z tego powodu motywacja spada diametralnie. Oczywiście praca z domu ma także wiele plusów – nie tracimy czasu na długie dojazdy, nie stoimy w korkach, a kiedy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki pogodowe, cieszymy się, że jedyną drogę, którą musimy pokonać to ta z łóżka do biurka. Nie ma oczywiście czarno białych rozwiązań i na przestrzeni czasu minusy mogą stać się plusami, a rzeczy, które na początku ceniliśmy – doskwierać. Jedno jest pewne. W przypadku home offcie konieczne jest urządzanie przestrzeni do pracy w sposób, który będzie sprzyjał koncentracji i kreatywności.

wnętrze pokoju

Wydziel przestrzeń

Bez względu na to jak duża przestrzeń to będzie, postaraj się, by na home office przeznaczyć specjalną przestrzeń w domu. Może to być osobny pokój przeznaczony specjalnie do pracy (jest to sytuacja idealna), z którego będziemy korzystać jedynie w trakcie godzin, podczas których w normalnych warunkach przebywalibyśmy w biurze. W mniej idealnej sytuacji, do pracy może również wygospodarować jedynie część pokoju.

Zadbaj o komfort pracy

Wygodny fotel to podstawa w przypadku pracy biurowej. Długotrwałe siedzenie jest szkodliwe dla całego ciała i może prowadzić do licznych schorzeń. Dlatego też pamiętaj o wybraniu wygodnego, profesjonalnego fotela oraz biurka dostosowanego do wzrostu osoby pracującej – niższe osoby powinny wybrać biurko o wysokości ok. 75cm, wyższe mogą zdecydować się nawet na biurko o wysokości 85cm. Przydatne okażą się również inne udogodnienia, np. specjalna podstawka w przypadku, gdy pracujesz na laptopie i dodatkowa klawiatura. Pamiętaj, że zdrowie powinno być dla Ciebie zawsze najważniejszym czynnikiem, który koniecznie trzeba mieć na uwadze podczas wyboru sprzętów do domowego biura. Estetyka i design są kwestią drugorzędną, chociaż rzecz jasna również istotną.

kobieta pracująca przed komputerem

Odpowiednie biurko

Dobierz biurko do specyfiki swojej pracy. Niektórym wystarczy bardzo mała przestrzeń, która powinna pomieścić jedynie komputer, klawiaturę i myszkę. Inni, na przykład graficy czy montażyści potrzebują już bardzo dużego ekranu, dodatkowego tabletu itd. Dostosuj więc wielkość blatu do indywidualnych potrzeb. Zastanów się również czy potrzebujesz miejsca do przechowywania dokumentów – w takim przypadku możesz zdecydować się na model z szufladami i półkami. Kolejną opcją, którą warto rozważyć jest zakup biurka z regulowaną wysokością, które w dowolnym momencie może stać się biurkiem stojącym. To idealna opcja dla wszystkich tych, którzy mają problemy z plecami, biodrami czy kolanami spowodowanymi zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej.

monitory w domu

Ustawienie biurka

Ustawienie biurka nie jest bez znaczenia. Najlepiej, by było ono ustawione w pobliżu okna, co za dnia gwarantuje Ci stały dostęp naturalnego światła. Podczas krótkich przerw między wykonywanymi czynnościami, takie ustawienie pozwala Ci na spojrzenie na zewnątrz, dzięki czemu pozwolisz oczom odpocząć. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę strony świata, na które wychodzi Twoje mieszkanie. Unikaj więc takiego ustawienia biurka, przy którym promienie słoneczne padałyby bezpośrednio na monitor – jeśli nie masz możliwości wyboru, konieczne okaże się zainstalowanie w oknach rolet, dzięki którym światło nie będzie przeszkadzało w pracy.

Dodatkowe oświetlenie

Poza naturalnym światłem, zadbaj również o dodatkowe oświetlenie w postaci lampki bocznej. Koncentracji i pracy najlepiej sprzyjać będzie światło o barwie zimnej lub neutralnej.

biuro w domu

Kolory w domowym biurze

Jakie kolory wybrać do domowego biura? Oczywiście w pierwszej kolejności każdy powinien kierować się swoim własnym gustem i preferencjami. Warto jednak mieć na uwadze, że stonowane kolory ziemi wyciszają i usprawniają koncentrację – beże, brązy i zielenie zadziałają więc kojąco i usprawnią skupienie. Ogniste kolory, takie jak czerwony czy pomarańczowy pobudzą natomiast kreatywność i dodadzą energii.

biurko

Dekoracje?

Gabinet lub kącik biurowy to nie miejsce na liczne dekoracje. Tutaj liczy się przede wszystkim praktyczność. Jednak by urozmaicić wnętrze możesz pokusić się o kilka ciekawych detali, które umilą Ci pracę. Najlepszym rozwiązaniem będzie ulokowanie kilku roślin doniczkowych w okolicy biurka. Kontakt z naturą, nawet tak symboliczny jest dla nas przecież niezwykle ważny, a patrzenie na rośliny uspakaja i łagodzi stres i napięcie.

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności