Duża część z nas decyduje się na mieszkanie solo lub z partnerem/partnerką w kawalerce – to popularne rozwiązanie zwłaszcza wśród młodych ludzi. Życie na małej przestrzeni wcale nie musi być jednak przykrym obowiązkiem – dla wielu osób jest to świadoma i korzystna decyzja, która pozwala oszczędzić pieniądze na inne ważne cele – inwestycje, pasje, wyprawy. Okazuje się, że wcale nie potrzebujemy ogromnych przestrzeni, by czuć się w swoim mieszkaniu szczęśliwi. By życie w kawalerce było wygodne, koniecznie trzeba ją sprytnie i rozsądnie ja urządzić! To niewielkie pomieszczenie musi przecież codziennie spełniać liczne role i w zależności od pory dnia zmieniać swoje funkcje.
Minimalizm
Pierwsza i podstawowa zasada przy urządzaniu kawalerki brzmi – im mniej, tym lepiej. Ogranicz posiadane przedmioty do minimum, by nie zabierały wolnej przestrzeni. Na początku może to trochę przerażać, ale jesteśmy pewni, że jak tylko zaczniesz minimalizować i upraszczać, to trudno będzie Ci przestać! Życie z małą ilością przedmiotów nie tylko pozwala na oszczędzenie przestrzeni. To również ogromny plus przy sprzątaniu, które zaczyna zajmować naprawdę niewiele czasu, a efekty widoczne są bardzo szybko. Mieszkanie minimalistyczne wcale nie musi oznaczać mieszkania nudnego. Jeśli nie lubisz kojarzącej się z minimalizmem estetyki, zapomnij o białych ścianach i meblach. Baw się kolorem, wzorem i teksturą wedle swoich upodobań. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić i wizualnie nie przytłoczyć małego pomieszczenia zbyt ciemnymi barwami. Na rozwinięcie skrzydeł możesz za to pozwolić sobie przy wyborze dodatków. Jeśli lubisz ciekawe i designerskie przedmioty, wybieraj takie, które mają też swoją funkcję – ciekawa lampa, misy lub doniczki. Unikaj natomiast ozdób, które nie służą w żadnym konkretnym celu.
Oddziel kuchnię od pokoju
Oczywiście kawalerka to rodzaj mieszkania, w którym kuchnia nie znajduje się w osobnym pomieszczeniu. Nie znaczy to jednak, że nie należy jej w jakiś sposób oddzielić od… sypialni, salonu, gabinetu, sali do ćwiczeń, garderoby… - czyli jednym słowem całej reszty kawalerki. Nie ma się co oszukiwać – wszyscy dobrze wiemy, że w kuchni nie zawsze panuje porządek. Zdarza się przecież, że czasem po gotowaniu czy jedzeniu nie mamy czasu, siły lub ochoty na zmywanie – a o bałagan w kuchni naprawdę nie jest trudno. Dlatego też kuchnia w kawalerce powinna zostać odgrodzona od części wypoczynkowej. Najlepiej kiedy zlew i blat nie są widoczne z łóżka czy z kanapy. Do odgrodzenia kuchni świetnie sprawdza się na przykład wyspa kuchenna z wysokimi krzesłami barowymi, przy której można również spożywać posiłki. To duża oszczędność miejsca! Dobrym pomysłem będzie również postawienie częściowej ścianki działowej, która zasłoni to, co trzeba.
Antresola
Często stosowanym rozwiązaniem w kawalerce jest sypialna antresola – to ogromna oszczędność miejsca i możliwość wydzielenia sypialnego kącika w ustronnym miejscu. Antresola zapewnia również odrobinę prywatności osobom mieszkającym w kawalerce we dwójkę – mogą wtedy przebywać na różnych poziomach, jeśli mają akurat potrzebę samotności. Ta opcja sprawdzi się jednak tylko w przypadku mieszkań o wysokim suficie – dlatego to rozwiązanie praktykowane jest najczęściej w kawalerkach w starym budownictwie.
Wykorzystaj sprytnie przestrzeń
Małe przestrzenie wymagają sprytnych i skutecznych rozwiązań, które pozwalają na maksymalną oszczędność przestrzeni – to ważne zwłaszcza, kiedy mieszkacie w kawalerce we dwójkę. Zmieszczenie wszystkich posiadanych przedmiotów na tak niewielkim metrażu może być wtedy nie lada wyzwaniem. Warto więc pomyśleć o wielofunkcyjnych meblach, które „potrafią więcej”, na przykład:
- blat przyczepiony do ściany, który w godzinach pracy służy za biurko, a nieużywany może zostać złożony,
- pufa z funkcją przechowywania,
- sofa o siedziskach, które można przesuwać,
- stół, który można rozłożyć do większego rozmiaru,
- kanapa, która po rozłożeniu służy za łóżko,
- łóżko z szufladami do przechowywania.
Odpowiednia kolorystyka
Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne ją przytłaczają. Do niewielkich mieszkań wybieraj więc jasne barwy. To ważne zwłaszcza w przypadku ścian, które będą odbijać światło. Nie musisz jednak wcale stawiać na tradycyjną (a dla niektórych również zbyt nudną) biel. Równie dobrze sprawdzą się jasny szary czy różne odcienie beżu. Unikaj ciemnych barw, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Jeśli nie jesteś tradycjonalistą jeśli chodzi o kolory i chciałbyś trochę poszaleć, daj się ponieść wyobraźni wybierając interesujące dodatki.
Meble
Poza tym, że powinno ich być niewiele, dobrze kiedy meble mają lekką, delikatną formę. Zapomnij o ciężkich meblach i bogatych zdobieniach, które może wyglądają dobrze w pałacu, ale na pewno nie w małej, nowoczesnej kawalerce. Dobrze sprawdzą się meble ażurowe.
Lustro
Duże lustro to zawsze dobry pomysł w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ optycznie powiększają przestrzeń. By nie zabierać zbyt dużo miejsca, zdecyduj się na szafę z lustrzanymi drzwiami.
Mała przestrzeń da się lubić
Mała przestrzeń naprawdę nie musi być nudna i niewygodna. Wystarczy zadbać o funkcjonalne urządzenie, by móc wygodnie mieszkać nawet w niewielkiej kawalerce. To duża oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również czasu – pomyśl tylko jak długo zajmowałoby sprzątanie w kilkupokojowym mieszkaniu!