Koszyk0

Ciemne wnętrza – kontrowersyjny wybór?

2021-09-01


Większość osób podczas urządzania mieszkania wybiera jasne kolory, które sprawiają, że wnętrza stają się optycznie większe i bardziej przestronne. W salonach królują więc biele, beże, brązy i jasne odcienie szarości. Niektórzy jednak nie lubią iść za tłumem i wybierają zupełnie odmienne rozwiązania. Opcją, którą preferują nieliczni jest urządzenie mieszkania w ciemnych kolorach - to rozwiązanie niebanalne i nieco kontrowersyjne. Jakie są plusy i minusy takiego wyboru?

czarne ściany pokoju

Ciemny wystrój - w jakich wnętrzach?

Ciemny wystrój wnętrz sprawdzi się najlepiej w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Wnętrza takie powinny być jednak dobrze doświetlone, ponieważ warto mieć na uwadze, że ciemne barwy pochłaniają światło. Plusem jest to, że decyzja o wyborze ciemniejszych barw sprawi, że wnętrza staną się bardziej przytulne. Może to być więc dobre rozwiązanie do sypialni, która ma służyć przecież odpoczynkowi oraz relaksowi.

ciemny salon

Ciemne pomieszczenia - dla kogo?

To rozwiązanie dla osób, które lubią nowoczesny, odważny design i nie boją się nieoczywistych rozwiązań oraz lubią podejmować niekonwencjonalne decyzje. Ciemne wnętrza pokochają miłośnicy minimalizmu czy stylu glamour. Umiejętnie urządzone, ciemne wnętrza będą wyglądały bardzo luksusowo i elegancko. Nadadzą mieszkaniu niebanalnego charakteru, który ciężko jest podrobić.

czarna kanapa

Ciemne wnętrza - jakie barwy?

Jakie dokładnie barwy najlepiej sprawdzą się w ciemnych wnętrzach? Szyku doda parkiet wykonany z egzotycznego drewna, na przykład wenge czy merbau. W przypadku dodatków takich jak zasłony, dywan, kanapa, fotel lub poduszki idealnie sprawdzą się eleganckie barwy: granat, butelkowa zieleń czy głęboki fiolet. Te kolory będą prezentowały się szlachetne zwłaszcza we wnętrzach glamour.

ciemne kolory w mieszkaniu

Wady ciemnych wnętrz

Nieumiejętnie urządzone, ciemne wnętrze może sprawiać wrażenie ponurego i wprawiać mieszkańców w zły humor. Ponadto, ciemne wnętrza wydają się mniejsze, a ściany nie odbijają światła słonecznego. Nie jest to więc rozwiązanie, które można zastosować w kawalerkach i w niewielkich przestrzeniach. W ciemnych pomieszczeniach konieczne jest zainstalowanie wielu źródeł światła, co oczywiście nie jest ekologicznym rozwiązaniem. Kolejnym minusem jest to, że kurz na ciemnych blatach jest bardzo widoczny. 

pomieszczenie urządzone w ciemnych barwach

Jak nie przytłoczyć ciemnego wnętrza?

Ciemne wnętrze może wydawać się przytłaczające i ponure, to fakt. Wcale jednak nie mysi takie być! Wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

By uniknąć wymienionych wad, dobrym pomysłem może być połączenie ciemnych kolorów z jasnymi - na przykład pomalowanie na ciemniejszy odcień tylko jednej ściany. Innym pomysłem jest wykorzystanie ciemnych mebli przy standardowych, jasnych ścianach. Przykładowo, jasnoszare ściany pięknie wyeksponują ciemniejsze dodatki. Pamiętaj więc o kompromisie!

Jeśli stawiasz na ciemne meble, ogranicz ich ilość i wybieraj raczej meble niskie, które nie przytłoczą pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w pokoju luster, które będą odbijać światło padające z okien i dzięki temu lepiej doświetlą pokój. 

ciemny salon

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Szczegóły