Koszyk0

Upcycling – daj się ponieść kreatywności!

2021-08-02


Czy słyszałeś modne ostatnimi czasy słowo, jakim jest upcycling? Czy wiesz co dokładnie oznacza i czym różni się na przykład od popularnego recyclingu? Wyjaśniamy!

Środowisko – czynnik przy codziennych wyborach

Coraz więcej ludzi myśli o środowisku podczas swoich codziennych wyborach – ograniczamy zakupy i często sięgamy raczej po przedmioty cechujące się wysoką jakością wykonania, stworzone ze szlachetnych materiałów. Chcemy, by rzeczy służyły nam jak dłużej, by nie było konieczności częstego ich zastępowania nowymi, ale za to niskiej jakości. Konsumenci zaczynają doceniać rzemieślników czy rodzinne firmy z tradycjami, takie jak na przykład Stół Plus Krzesła. Modne staje się również naprawianie i przerabianie. I tutaj właśnie pojawia się pojęcie upcyclingu!

osoba dekorująca świeczkę

Upcycling dla dużych i małych

Upcycling to forma ponownego przetwarzania odpadów. Najważniejszą cechą upcyclingu odróżniającą go od downcyclingu jest to, że po przetworzeniu jakość materiału wzrasta i zyskuje nową formę, a także funkcję. W przypadku downcyclingu jest zupełnie odwrotnie – jakoś przetwarzanego materiału maleje. Recykling wymaga natomiast zaangażowania energii elektrycznej, podczas gdy upcycling wykorzystuje jedynie pracę rąk. W biedniejszych krajach upcycling jest przymusem, w naszych realiach to raczej element artystycznej ekspresji i ujścia kreatywności. To również świetny sposób na ciekawe spędzanie czasu z dziećmi i rozwijające dla nich zajęcie, podczas którego pociechy będą mogły puścić wodze fantazji. Upcycling jest przyjazny dla środowiska oraz uczy szerszego spojrzenia na przedmioty, które nas otaczają.

DIY

Przykłady upcyclingu

Przykładów upcyclingu może być naprawdę sporo – tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, ponieważ dostępnych materiałów mamy w swoim najbliższym otoczeniu wiele – upcyclingowi można poddać nawet zwykłe plastikowe butelki. Nie brzmi to zachęcająco, a plastikowa butelka nie ma walorów estetycznych? Jest naprawdę dużo możliwości by to zmienić – obklejanie sznurkiem lub patykami, malowanie… Daj się ponieść fantazji! Upcycling to świetna zabawa dla dużych i małych, która uczy jak rozsądnie rozporządzać dysponowanymi zasobami oraz rozwija kreatywność.

Przykładami upcyclingu mogą więc być: szycie ubrań ze starej zasłony, sadzenie roślin w kubku, którym ubiło się ucho, robienie nowej świeczki z kawałków wosku, przerobienie starej butelki na wazon na kwiaty, torba na zakupy ze starego ubrania itd.

osoba szyjąca na maszynie

Meble z upcyclingu

Za pomocą upcyclingu można nawet tworzyć meble. Koniecznie musimy tu przytoczyć przykład szalenie modnych w ostatnim czasie mebli z palet. To tanie i szeroko dostępne tworzywo, z którego możesz wyczarować prawdziwe cuda – od łóżka aż po stoliki. Meble z palet można wykorzystać do urządzenia domu, tarasu czy ogrodu. Palety mają wiele zalet: są bardzo tanie i uniwersalne, a także wytrzymałe. Tworzenie z nich mebli jest proste i wymaga minimalnego nakładu pracy. Kanapy z palet to świetne rozwiązanie do ogrodu – wygody doda im miękki materac czy poduszki. Daj się ponieść kreatywności i stwórz sam meble, które niskim nakładem posłużą Ci przez długi czas!

meble z palet

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności