Koszyk0

Czyszczenie mebli drewnianych – co musisz wiedzieć?

2021-07-01


Drewniane meble to ozdoba salonu czy kuchni. Pięknie się prezentują kiedy są nowe, ale także starzeją się z klasą. Jednak by utrzymać je w jak najlepszej kondycji, powinieneś wiedzieć jak prawidłowo czyścić je z zabrudzeń. Dowiedz się więcej o pielęgnacji drewnianych mebli i ciesz się ich nienagannym wyglądem przez długie lata.

Odpowiednia ściereczka

To zwłaszcza drewniane meble kuchenne są najbardziej podatne na zabrudzenia. Są narażone na kontakt z wodą, tłuszczem czy jedzeniem. Na szczęście ich czyszczenie nie jest trudne. Podstawą jest odpowiedni wybór szmatki, ściereczki lub gąbki, które powinny być delikatne, by nie porysowały powierzchni mebli. Uważaj zwłaszcza na ostre gąbki, które mogą przyczynić się do powstawania rys – zdecydowanie odradzamy wykorzystywania ich do czyszczenia mebli wykonanych z drewna. Lepiej postawić na miękką szmatkę lub ściereczkę, której używanie będzie znacznie bezpieczniejsze.

drewniany stół

Najlepszy preparat

Do czyszczenia mebli drewnianych możesz wybrać naturalne preparaty, na przykład wodę z octem. Wtedy idealnym rozwiązaniem będzie użycie spryskiwacza. Możesz też wykorzystać specjalne środki czyszczące przeznaczone do tego celu. Dobrze sprawdzi się nawet zwykły płyn do naczyń rozcieńczony z wodą, który pozwoli usunąć tłuste zabrudzenia – rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku blatu kuchennego, który został specjalnie zaimpregnowany. Unikaj natomiast agresywnych preparatów, które mogą spowodować zdarcie warstwy ochronnej mebla. Powstrzymaj się również od mycia płynem do naczyń mebli pokojowych.

Czego należy unikać?

Czyść meble drewniane lekko wilgotną ściereczką, nie lej na nie zbyt dużej ilości wody, by nie uszkodzić powierzchni. Pamiętaj, że zalanie mebli drewnianych może prowadzić do butwienia. Plamy i zabrudzenia usuwaj natychmiast, nie pozwalaj im zaschnąć. Pamiętaj, by nie kłaść na drewnianych meblach gorących przedmiotów (kubków z gorącymi napojami, talerzy, garnków itd.), ponieważ może to prowadzić do odbarwienia drewna. Pamiętaj o stosowaniu specjalnych podstawek lub mat. Unikaj stawiania na drewnianych meblach ciężkich przedmiotów oraz przedmiotów o ostrych krawędziach. Nie ustawiaj mebli bezpośrednio przy źródle ciepła (grzejniki). Dobrze kiedy drewniane meble nie są również narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

drewniany blat

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności