Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Feng shui – o co w tym chodzi?

2021-06-08


Jesteśmy pewni, że nie raz spotkałeś się z określeniem jakim jest feng shui. Czy wiesz jednak jakie dokładnie są zasady tej sztuki aranżacji wnętrz? Dowiedz się więcej o tradycyjnej aranżacji feng shui, a kto wie, może zastosujesz niektóre jej zasady także w Twoim domu? Resztę rad możesz potraktować jako interesujące ciekawostki, które warto znać.

Czym jest feng shui?

Feng shui to chińskie określenie zasad zgodnie z którymi zaplanowana jest przestrzeń, w której żyje się tak, by pozostawać w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Pojęcie to opisują dwa chińskie piktogramy oznaczające wiatr i wodę. Feng shui skupia się na subtelnych, ale niezwykle istotnych cechach otoczenia oraz dopasowaniu elementów w sposób, który pozwala osiągnąć harmonię. Feng shui opiera się na wpływaniu na przepływ energii chi we wnętrzach. W myśl tej zasady, przestrzeń powinna być podzielona na części związane z różnymi aspektami życia. Dzięki tak zwanej siatce bagua nakładanej na plan mieszkania, można określić który obszar ma pozytywny, a który negatywny wpływ na daną osobę oraz jakie strefy w mieszkaniu oddziałują na jakie strefy życia. Na ich podstawie należy odpowiednio rozplanować takie pomieszczenia, jak na przykład sypialnia czy gabinet. Także meble należy rozstawić zgodnie z tą zasadą.

feng shui

Pięć zasad feng shui

Pierwszą zasadą feng shui jest uwzględnienie dwóch przeciwstawnych, ale zarazem uzupełniających się energii yin i yang, które dążą do siebie, są od siebie zależne i dzięki temu pozwalają na zapanowanie harmonii. Yin reprezentuje to, co spokojne i bierne, natomiast yang to silny i aktywny element. W kontekście urządzania wnętrza oznacza to, że niektóre pomieszczenia pasują do energii yin, a inne do yang. Z tymi pierwszymi skojarzyć należy pomieszczenia, w których się odpoczywa – a więc sypialnię, salon, a nawet łazienkę. Natomiast z energią yang – kuchnię oraz gabinet, kojarzące się z aktywnością.

Druga zasada to siatka bagua, koncepcja, która mówi, że siły natury można sprowadzić do ośmiu trygramów reprezentowanych na bagua. Jest to oktagon podzielony na osiem części, z których każda odpowiada jednemu z trygramów będącymi odpowiednikami różnych dziedzin życia:

 • Kariery i ścieżki życiowej,
 • Wiedzy i rozwoju osobistego,
 • Miłości i małżeństwa,
 • Rodziny i zdrowia,
 • Dzieci i dziedzictwa,
 • Bogactwa i pieniędzy,
 • Sławy i reputacji,
 • Podróży i życiowych ludzi.

Również mieszkanie powinno zostać podzielone według siatki bagua, która dzieli przestrzeń na strefy odpowiadające dziedzinom życia.

Trzecia zasada mówi natomiast o pięciu żywiołach – rodzajach energii stanowiących podstawę przyrody. Są to:

 • woda (narodziny i śmierć),
 • drzewo (dzieciństwo),
 • ogień (młodość),
 • ziemia (dojrzałość),
 • metal (starość).

Żywioły oddziałują na siebie: drewno karmi ogień, ogień tworzy ziemię, ziemia nosi w sobie metal, metal zbiera wodę, woda odżywia drewno.

Trzeba również wymienić energię Chi – czyli energię życiową manifestującą się poprzez procesy i zjawiska natury. Feng shui bada przepływ energii Chi.

Koncepcja feng shui zakłada, że energia wciąż krąży we wszechświecie. Dzięki harmonijnemu środowisku energia może krążyć swobodnie, w przeciwnym razie ruch może zostać zaburzony.

kamienie

Zasady feng shui w domu

Według zasady feng shui, wejście do domu powinno być duże i przestronne, ponieważ wejście ciemne i ciasne ogranicza. Do środka powinna docierać duża ilość światła słonecznego, która będzie napełniać domowników dobrą energią. Słońce powinno wpadać do pomieszczeń w czasie, w którym się w nich przebywa – oznacza to, że sypialnia powinna mieć okna wychodzące na wschód, a salon na południe lub zachód. We wnętrzach liczy się estetyka i użycie naturalnych materiałów. Istotny jest ład, który sprzyja wypoczynkowi i koncentracji, a także maksymalna funkcjonalność pomieszczeń. Dominujące kolory to biel, czerń, brąz, błękit i zieleń (kolory yang – łagodne) oraz czerwień, żółć i pomarańcz (kolory yin – aktywne). Przewaga danego koloru łączy się z przewagą danej energii. Kolory aktywne to dobry wybór na przykład do gabinetu, ponieważ pobudzają energię umysłową (oraz fizyczną). Natomiast w sypialni czy w łazience należy wybierać kolory yang, które będą sprzyjać relaksowi i wyciszeniu się.

Zgodnie z feng shui, nie powinieneś gromadzić przedmiotów, których już nie używasz, ponieważ bardzo ważne są porządek i harmonia. Niewskazane jest również przechowywanie przedmiotów pod łóżkiem, które mogą blokować energię. Złym pomysłem będzie także umieszczenia lustra naprzeciwko drzwi wejściowych do domu oraz trzymanie dużej liczby przedmiotów niedaleko wejścia.

kwiatek

Kuchnia według feng shui

Według feng shui, w kuchni zlewozmywak oraz lodówka powinny być oddzielony od kuchenki, ponieważ żywioły ognia i wody nie powinny się łączyć. Liczy się ergonomia i dobre zagospodarowanie przestrzeni. Wszystkie przedmioty powinny mieć swoje miejsce, a sztućce czy naczynia nie powinny znajdować się na widoku. Idealne kolory do kuchni to pastele, ciepłe, kojące barwy.

Salon według feng shui

Jeśli chodzi o salon, w myśl zasad feng shui powinien być on jasny i nasłoneczniony. Okna nie powinny znajdować się naprzeciw siebie oraz naprzeciw drzwi do pomieszczenia. Najlepiej jeśli ściany zostaną pomalowane na ciepłe barwy, a głównym meblem stanie się kanapa lub fotel o zaokrąglonych kątach – meble nie powinny jednak zostać ustawione w przestrzeni, gdzie okna i drzwi są naprzeciw siebie lub pod sufitowym skosem i zostać dosunięte do ściany. Kominek i telewizor powinny być od siebie oddalone, ponieważ kojarzone są z przeciwnymi energiami – ogniem i wodą. Lustra natomiast posłużą do odbijania i mnożenia energii. Dobrze jest podkreślić środek pomieszczenia, dzięki czemu będzie ono emanować spokojem i siłą – możesz zrobić to za pomocą stolika lub dywanu. Zadbaj również o kilka źródeł światła.

wazonik

Sypialnia według feng shui

Według feng shui, w sypialni zmysły powinny być jednocześnie pobudzane i uspakajane, dzięki czemu energia psychiczna i fizyczna będzie mogła równomiernie przepływać. Najlepszym wyborem będzie łóżko wykonane z materiałów naturalnych o zagłówku dosuniętym do ściany i na nogach umożliwiających przepływ energii. Łóżko powinno zostać ustawione jak najdalej od drzwi, jednak powinny one być widoczne, a zagłówek powinien opierać się o stabilną ścianę bez okna. Sypialnia powinna być pozbawiona luster, które wywołują bardzo silną energię oraz elementów wodnych, na przykład akwarium. Komody i szafki powinny być zamknięte. Dobrym pomysłem będzie dodanie Dodaj elementów symbolizujących energie yin i yang, które realizują zasadę dualizmu.

Gabinet według feng shui

Gabinet kojarzony jest z energią aktywną, yang. Miejsce do pracy powinno być wyraźnie oddzielone od reszty mieszkania – biurko do pracy ustawione w sypialni będzie więc zdecydowanie złym pomysłem. Najlepiej, by biurko było ustawione w taki sposób, że osoba pracująca będzie miała za plecami ścianę, a przed sobą widok na pokój. Biurko nie powinno też stać na linii okno-drzwi.

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności