Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Dywan – tak czy nie?

2021-05-04


Urządzając mieszkanie lub dom musimy podjąć wiele decyzji. Jedną z nich jest kwestia dotycząca dywanu. Posiadanie w swoim domu dywanu ma swoje plusy i minusy, które musisz rozważyć, zanim zdecydujesz się na jego zakup. Ten dodatek z pewnością sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne, jednak po dodaniu tego elementu wystroju, sprzątanie może okazać się bardziej kłopotliwe. Rozważ wszystkie za i przeciw i podejmij najlepszą decyzję.

Zalety posiadania dywanu

Względy estetyczne posiadania dywanu

Oczywiście dodanie dywanu do wnętrza czyni je automatycznie bardziej przytulnym. Dywan pozwoli Ci także podkreślić wyjątkowy i indywidualny charakter pokoju oraz może stanowić niebanalną dekorację – zwłaszcza, kiedy zdecydujesz się na ciekawy, niebanalny wzór lub odcień. Dywan może wizualnie podzielić większe pomieszczenia, na przykład rozgraniczyć salon na część kuchenną i wypoczynkową. Zazwyczaj pragniemy powiększyć zamieszkiwane przez nas przestrzenie, jednak niektóre osoby zmagają się z odwrotnym problemem – w tym wypadku dywan optycznie zmniejszy przestronne, puste wnętrza. Ten element wystroju pozwoli Ci również przemycić odrobinę koloru i będzie stanowił ciekawy akcent. Kolejnym plusem dywanu jest to, że łatwo można go zamienić na inny i dzięki temu całkowicie odświeżyć wygląd pomieszczenia bez konieczności zmiany całego wystroju.

dywany

Względy praktyczne posiadania dywanu

Dywan wiąże się jednak nie tylko z kwestiami estetycznymi. Bywa on również bardzo funkcjonalny. Podczas zimnych miesięcy dużo przyjemniej jest chodzić po miękkim, ciepłym dywanie niż po gołej posadzce. Miłe jest również postawienie bosych stóp na puchatym dywanie tuż po wstaniu z łóżka – dlatego też powinien się on znaleźć w sypialni.

Kolejne plusy? Dywany izolują oraz niwelują pogłos – podłoga więc nie skrzypi. Możliwe, że nigdy o tym nie myślałeś, ale dzięki dywanom domownicy są też bezpieczniejsi! Jak to możliwe? Dywany chronią przed poślizgnięciem – najlepsze są te podszyte kauczukiem lub silikonem, który uniemożliwia przesuwanie się dywanu. Inna możliwość to zakup specjalnej maty, która układa się pod dywanem. To szczególnie ważne zwłaszcza dla osób starszych, w przypadku których upadki nierzadko kończą się złamaniem. Dywany chronią także podłogę przed zniszczeniem. Dzięki dodatkowej warstwie, parkiet dłużej będzie wyglądał idealnie.

piesek na dywanie

Wady posiadania dywanu

Niestety posiadanie dywanu w mieszkaniu ma również swoje wady. Nie jest to rozwiązane przyjazne dla alergików – zwłaszcza w puszystych, kosmatych dywanach, które pięknie i przytulnie wyglądają na podłodze, lubią gromadzić się alergeny. Takie dywany ciężko jest skutecznie odkurzyć. Również dywany wełniane mogą okazać się problematyczne, ponieważ materiał ten w przypadku wielu osób może wywołać reakcję alergiczną. Nie jest to również idealne rozwiązanie dla wszystkich posiadaczy czworonogów, które gubią sierść oraz przynoszą do domu brud na łapkach – podłogę jest przecież dużo łatwiej wyczyścić niż dywan. To samo dotyczy też plam – ciężko jest usunąć ślady po rozlanej kawie, winie czy herbacie. Możliwe, że nie obejdzie się bez konieczności oddania dywanu do specjalnej pralni. W przypadku mniej uciążliwych plam, pomocne okażą się specjalistyczne środki do wywabiania, które można stosować samemu.

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności