Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Olejowanie vs lakierowanie dębowego blatu

2021-04-26


Kiedy już zdecydowaliście się na zakup stołu z dębowym blatem czy stolika kawowego z dębowym blatem pozostaje do podjęcia jeszcze jedna decyzja: jak wykończyć blat mebla. W naszej ofercie mamy dla Was dwie opcje: blat impregnowany olejem oraz blat lakierowany. Na którą wersję się zdecydować? Co będzie trwalsze, a co bardziej efektowne? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje, które z pewnością pomogą Wam podjąć najlepszą decyzję.

Blaty dębowe olejowane

Ta metoda impregnacji drewna jest bardzo popularna. Jest ona w 100% ekologiczna, bezpieczna dla człowieka - nawet dla osób skłonnych do alergii. Blat dębowy pokrywamy naturalnym olejem, przeznaczonym do impregnacji tego typu powierzchni. Efekt takiej konserwacji drewna jest imponujący: drewno nasiąka olejem, dzięki czemu uwydatniają się słoje, a kolor blatu jest głębszy i pełniejszy. Dodatkowo olej nie zatyka porów drzewa, blat może "oddychać" a jednocześnie jest zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi. W przypadku uszkodzeń mechanicznych możemy nałożyć kolejną warstwę oleju, która odświeży blat i zaimpregnuje go. Istotna kwestia dla osób, które zdecydują się na zakup stołu blatem olejowanym: drewno, które zostanie zaolejowane jest matowe, bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju wytarcia, zarysowania. Dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy w stanie temu sami zaradzić - tak jak pisaliśmy Wam wcześniej, jednak będzie wymagało to od nas systematycznej pielęgnacji blatu.

Blaty dębowe lakierowane

Lakier kojarzy nam się z czymś chemicznym i niezbyt przyjemnie pachnącym. Nic bardziej mylnego. Nasze stoły dębowe oraz nowoczesne stoliki kawowe z dębowym blatem wykańczamy tylko i wyłącznie ekologicznymi lakierami, powstałymi na bazie wody. Lakiery te są bezpieczne dla człowieka, nie powodują uczuleń. Blaty dębowe lakierowane mają dodatkową warstwę dekoracyjną w postaci połysku. Lakier jest doskonałym zabezpieczeniem drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przy malowaniu blatu, lakier nie wsiąka w strukturę drewna, zostawia na nim twardą warstwę ochronną. Dzięki temu blat stołu czy stolika kawowego jest łatwy w pielęgnacji, mniej się brudzi, przyciąga mniej kurzu - możemy go przetrzeć wilgotną ściereczką i gotowe. W przypadku poważniejszych uszkodzeń: na błyszczącym blacie mogą być one wyraźnie widoczne. Renowacja stołu dębowego czy stolika z lakierowanym blatem będzie bardziej skomplikowana, ponieważ najpierw musimy usunąć warstwę lakieru.

Podsumowując, mamy jeszcze dla Was ważną informację: w przypadku blatu olejowanego nie ma możliwości w późniejszym czasie nałożenia na niego lakieru, tak by był w połysku. Jeśli bardzo się uprzemy, możemy to zrobić po uprzednim zeszlifowaniu warstwy zaolejowanej. Jednak w takim przypadku blat może stracić nawet kilka milimetrów ze swojej grubości. W drugą stronę: możemy blat lakierowany zmienić w blat olejowany - wystarczy pozbyć się warstwy lakieru, oczyścić, odtłuścić go i zaimpregnować olejem.

Ostateczną decyzję co do wykończenia blatu w naszych stołach dębowych i nowoczesnych stolikach kawowych podejmują nasi Klienci. Niezależnie od tego, jaki rodzaj blatu wybierzecie, śniadanie czy kawa przy takim meblu smakuje wyjątkowo i zupełnie inaczej!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą stołów dębowych i stolików kawowych z dębowym blatem. W razie pytań służymy pomocą.


A poniżej znajdziecie dwie części naszego video-poradnika, o tym jak olejować stół z dębowym blatem.

 

 

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności