Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Wnętrze w stylu japońskim – poczuj czym jest zen

2021-04-12


Jeśli chcesz urządzić wnętrze swojego domu lub mieszkania w przemyślany sposób i pragniesz, by przebywanie w nim przynosiło Ci maksymalny relaks i ukojenie, dobrym pomysłem będzie inspiracja tradycyjnymi wnętrzami japońskimi.

Przestrzeń w tradycyjnym japońskim domu

Czy wiesz, że tradycyjny japoński dom ma rozsuwane ściany? To tak zwane fusuma wykonane z papieru wasabi i oparte na drewnianej konstrukcji. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest powiększenie wnętrz, a kiedy temperatury na to pozwalają, dom może nawet „otwierać się” na ogród, a granice między tym co wewnątrz, a co na zewnątrz zacierają się. Nie ma więc sztywnych podziałów, a tradycyjna japońska przestrzeń jest płynna – zimą łatwiej ogrzać niewielkie pomieszczenia, natomiast latem wentylacja jest skuteczniejsza w przypadku większych pomieszczeń. Ważną rolę w japońskich wnętrzach pełni pustka – pomieszczenia mogą być modyfikowane, a więc nie mogą być one zastawione meblami – na próżno szukać w nich na przykład ciężkich szaf stojących. Tradycyjnie w japońskich domach nie ma nawet łóżek – mieszkańcy śpią na specjalnych materacach, zwanych futonami, które na dzień chowa się do szafy. Ilość przedmiotów ograniczona jest do minimum. Oczywiście w dzisiejszych czasach, w praktyce bywa różnie – skupmy się jednak na tradycyjnych wartościach Japończyków.

styl japoński

Bliżej natury

W tradycyjnych japońskich domach najchętniej wykorzystuje się naturalne materiały, dzięki czemu można czuć się bliżej natury. W letnich miesiącach wnętrza otwarte są na ogród – możliwa jest dzięki temu wyjątkowa integracja z otaczającym dom krajobrazem. Popularne materiały to kamień, bambus, glina, papier oraz trzcina, a także bardziej luksusowy cedr. Dzięki panującej w nich harmonii, japońskie wnętrza zachęcają do relaksacji i medytacji. Piękno dostrzega się w nieidealności, braku symetrii – nic w przyrodzie nie jest przecież w pełni idealne.

drzewko bonsai

Jak przemycić tradycyjne zasady do nowoczesnego wnętrza?

Oczywiście w polskich warunkach trudno byłoby wybudować dom, który wyglądałby identycznie jak ten tradycyjny japoński. Nasze zimy są zbyt surowe, mamy też zupełnie inną mentalność, wolimy trwałe, bezpieczne konstrukcje. Możesz natomiast śmiało czerpać inspiracje z Kraju Kwitnącej Wiśni i wprowadzić je do Twojego własnego domu. Niech hasłem przewodnim stanie się harmonia. Postaw na minimalizm i pozbądź się wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Bierz pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność. Doceń przestrzeń i pustkę oraz zrozum, że nie każdy metr kwadratowy mieszkania musi koniecznie zostać zagospodarowany. Dostrzeż piękno w prostocie. Jeśli nie boisz się zmian, możesz nawet spróbować zamienić łóżko na materac! Postaw na asymetrię w dekoracjach, inspirując się niesymetryczną przyrodą. Wybieraj tylko naturalne materiały i unikaj jaskrawych, nasyconych barw. Postaw raczej na barwy ziemi, beże, odcienie naturalnego drewna, szarości i biel. Intensywniejszym akcentem może być natomiast czerwień. Jeśli lubisz kontrasty, zdecyduj się na połączenie czerni z bielą. Wnętrze nabierze klimatu przez wybór odpowiednich roślin z drzewkiem bonsai, bambusem oraz storczykami i orchideami na czele.

pokój z materacem

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności