Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Styl eklektyczny – eksperymentuj do woli

2021-01-04


Nie lubisz trzymać się sztywnych reguł i wolisz raczej chodzić swoimi ścieżkami niż jasno wytyczonymi trasami? Jeśli ma to również odniesienie do wystroju wnętrz, styl eklektyczny może przypaść Ci do gustu. Dlaczego? Eklektyzm to mieszanie elementów bez jasno określonych zasad, szukanie własnych rozwiązań i ciągłe eksperymentowanie. Przekonaj się, dlaczego styl eklektyczny może być idealny właśnie dla Ciebie!

Eklektyzm czyli łączenie

Eklektyzm to swobodne łączenie różnych stylów. Stosuje się go zarówno w architekturze jak i w przypadku wystrojów wnętrz. To opcja dla osób odważnych, które nie boją się eksperymentować i mają ochotę na odrobinę szaleństwa we własnym domu. By dobrze urządzić wnętrze w stylu eklektycznym należy mieć jednak odpowiednie wyczucie stylu lub skorzystać z usług architekta wnętrz – wszystko dlatego, że nie istnieją tutaj zasady, którymi łatwo byłoby nam się kierować, a postępując nieumiejętnie możemy wprowadzić do wnętrza chaos.

wnętrze styl eklektyczny

Elementy z różnych epok

Wnętrza urządzone w stylu eklektycznym na pierwszy rzut oka wyglądają tak, jakby nic do siebie nie pasowało. Jednak nic bardziej mylnego. Tak naprawdę wszystko jest przemyślane i dopasowane w ten sposób, by pozornie niepasujące do siebie elementy układały się w jedną, spójną całość.

W eklektycznym mieszkaniu mogą znaleźć się meble z różnych epok (lub przynajmniej inspirowane nimi). Koło komody art deko z powodzeniem może stać stolik pasujący do wnętrza urządzonego w stylu industrialnym. Idealnie sprawdzą się wszystkie perełki wygrzebane na targach staroci lub znalezione na portalach internetowych. Liczy się jedno – kreatywność i pomysł.

styl eklektyczny - wnętrze

Kolory

Wnętrze eklektyczne to wnętrze pełne kolorów, także tych żywych i jaskrawych, które momentalnie przyciągają wzrok. Kup krzesła w różnych kolorach lub zdecyduj się na dekoracyjne poduszki o kontrastujących wzorach. Nie stawiaj jedynie na jeden mocny akcent, ale łącz ze sobą różne barwy. Pamiętaj jednak, by zachować umiar.

styl eklektyczny

Wzory i różnorodność

Baw się łączeniem wzorów, które mogą zaleźć się na zasłonach, narzutach, poduszkach, a nawet na ścianie. W kuchni i w łazience zdecyduj się na ciekawe kafelki o patchworkowym wzorze. Łącz płytki z drewnem. Powieś swoje ulubione plakaty, wykorzystując ramy o różnych formach i odważnie powieś je tuż obok obrazów.

wnętrze urządzone w stylu eklektycznym

Daj się ponieść wyobraźni

Poprzez wystrój swojego mieszkania wyraź siebie – pokaż co, jak to się mówi, „gra Ci w duszy”. Zwłaszcza jeśli masz zacięcie artystyczne, styl eklektyczny na pewno przypadnie Ci do gustu. Urządzanie mieszkania okaże się niezłą zabawą – czekają Cię bowiem liczne odwiedziny targów staroci, wielogodzinne buszowanie na portalach z używanymi meblami i dodatkami, a może nawet przejrzenie strychu dziadków. Niestety eklektycznego wnętrza nie urządzisz szybko – mimo pozornego wrażenia chaosu, styl ten jest tak naprawdę przemyślany w każdym calu. I mimo że wymaga on dużo więcej pracy niż inne, łatwiejsze style wnętrzarskie, może on przynieść naprawdę spektakularne rezultaty w postaci niesamowicie oryginalnych i ciekawych wnętrz.

kanapa - styl eklektyczny

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności