Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Jak urządzić mały salon?

2020-03-02


Umeblowanie salonu, tak by był on zarazem piękny, jak i funkcjonalny to niełatwe zadanie, które staje się jeszcze trudniejsze jeśli mieszkamy w bloku i musimy pracować na niewielkim metrażu. Nie jest to jednak zadanie niemożliwe. Wystarczy rozważyć kilka kwestii, by stworzyć wnętrze marzeń, które będzie dobrze służyło całej rodzinie.

Zdefiniujmy nasze potrzeby

Na samym początku powinniśmy zastanowić się jakie główne funkcje ma spełniać nasz salon. Co jest dla nas najważniejsze? Możliwe, że w tym momencie pomyślicie „jak to, czy odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista?”. Jednak po dłuższym zastanowieniu, na pewno dojdziecie do wniosku, że ludzie różnią się przecież od siebie i tak samo różnią się ich potrzeby oraz wymagania dotyczące salonu. Jedni spędzają dużo czasu przed telewizorem, podczas gdy inni w ogóle z niego rezygnują, ponieważ wolą oglądać filmy na laptopie. Dla jednych domowa biblioteczka stanowi ich dumę, natomiast inni cenią sobie przestrzeń i używają raczej czytnika Kindle, który jest w stanie pomieścić nie tylko domowy regał z książkami, ale zasoby prawdziwej biblioteki! Oczywiście kluczową kwestią jest także ilość mieszkańców – czy mieszkamy sami, czy z partnerem lub partnerką, a może mamy dzieci? Czy lubimy urządzać przyjęcia? Jak często przyjmujemy gości? Czy ze znajomymi spotykamy się w zaciszu domowym, czy raczej wolimy odkrywać kawiarnie i knajpki? Jak widać aspektów, które musimy wziąć pod uwagę jest naprawdę sporo, a każda z rozważanych kwestii będzie w znaczący sposób wpływać na nasze oczekiwania względem salonu i tego w jaki sposób zamierzamy go urządzić.

 

Mały salon – jak sobie z nim poradzić?

Jeśli ustaliliśmy już jakie są nasze główne potrzeby i jak najczęściej spędzamy nasz wolny czas, warto krytycznym okiem przyjrzeć się przestrzeni, którą mamy do dyspozycji. Nie ma co się oszukiwać – niestety większość z nas nie mieszka w trzypoziomowych domach, w których z łatwością zmieści się kuchnia, salon i jadalnia. Małe mieszkania często będą wymagały od nas łączenia tych pomieszczeń. W takim wypadku musimy ocenić naszą przestrzeń – jaki jest metraż, czy pomieszczenie jest prostokątne czy kwadratowe, jak wygląda sytuacja z doświetleniem?

Połączenie kuchni, jadalni i salonu w jednym wnętrzu nie jest wcale niemożliwe. Ba, dla części z nas to samo pomieszczenie będzie służyło także za pracownię i sypialnię dla gości. Dlatego też liczy się przede wszystkim funkcjonalność – tak, by móc wycisnąć z przestrzeni, którą dysponujemy, jak najwięcej.

By nie przytłaczać małej przestrzeni, zdecydujmy się raczej na ściany w jasnych kolorach. To samo dotyczy podłogi – dobrze sprawdzi się na przykład dąb. By zmaksymalizować funkcjonalność, możemy zdecydować się na panele winylowe, które dobrze wytrzymają kontakt z wodą, który w kuchni jest przecież nieunikniony. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z kolorów. Postawmy jednak na kilka kolorystycznych akcentów, które ożywią wnętrze i pozwolą wyrazić indywidualny charakter właścicieli, bez jednoczesnego przytłoczenia przestrzeni.

Meble powinny być spójne, co wcale jednak nie oznacza, że powinny stanowić gotowy komplet. Ostatnio w modzie jest eklektyzm, czyli łączenia różnych stylów – starego z nowym, perełek z targów staroci z nowymi meblami, zabawa wzorami i fakturami. Pamiętajcie jednak, by nie przesadzić! Z małymi przestrzeniami trzeba bardzo uważać.

Świetnym pomysłem będzie także wybór lekkich wizualnie mebli o prostych formach. W małych salonach idealnie sprawdzą się na przykład meble z naszej kolekcji LAGOM i MARSILL, które swoją formą nawiązują do duńskiego designu. Są stylowe, eleganckie i stworzone do niewielkich metraży. Sprawdźcie sami!

Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności