Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Loft - jakie stoły i krzesła będziemy do niego potrzebować?

2019-02-04


Mieszkanie w stylu loftowym zachwyca poprzemysłowym designem. Wysokie stropy, jakby niekompletne oświetlenie, w postaci “gołych” żarówek z kablami czy odsłonięty tynk, np. w wersji z czerwonej cegły, to znaki rozpoznawcze tego typu aranżacji. Ale czy tylko? Wyznacznikiem “magazynowej” estetyki jest też spory metraż i otwarta przestrzeń, w której granice pomieszczeń są płynne, umowne. Strefy w takim wnętrzu najczęściej wyznaczają meble – cenne uzupełnienie dla industrialnych aranżacji. Jakie wyposażenie pasuje do takich przestrzeni? Jakie stoły i krzesła podkreślą surowy, magazynowy charakter pomieszczenia? Zainspiruj się naszym poradnikiem.

Przestrzeń twórcza, czyli jak urządzić loft?


Moda na aranżację pofabrycznych przestrzeni ma swój początek w latach 70., kiedy to pomagazynowe, duże kompleksy z wielkimi oknami i wysokimi sufitami, stały się niezwykle popularne. W takiej przestrzeni króluje artystyczna atmosfera, dlatego miejsca te słusznie kojarzą się z oazą twórczą dla artystów – malarzy, poetów, designerów czy osób wrażliwych na piękno sztuki. W kamienicach, pomieszczeniach, np. po browarze czy magazynie  zaadaptowanych na mieszkania, przeważa duża przestrzeń, sprzyjająca pracy twórczej. W wielkich oknach z ramami z metalu i na tle ceglanej ściany idealnie prezentuje się stół drewniany rozkładany, np. z metalowymi nogami, który będzie miejscem do spotkań z przyjaciółmi i pracy nad artystycznymi projektami. W blasku pofabrycznych lamp, przypominających latarnie z XIX w., stoły drewniane zyskują na szlachetności, a miejsce staje się bardziej przytulne i ciepłe w odbiorze. Drewno łagodzi surowość bielonych ścian, idealnie korespondujących z czerwoną cegłą. Dlatego loftowe aranżacje dobrze uzupełnić o naturalne dodatki i materiały oraz wyznaczyć przestrzenie funkcyjne wnętrza. Stoły drewniane i krzesła drewniane , które znajdą się w centrum aranżacji, skupią na sobie uwagę i podzielą przestrzeń. Można też poeksperymentować z kolorami — one również świetnie sprawdzą się w roli linii granicznych. W lofcie możemy pozwolić sobie na niebanalną, wielkoformatową grafikę w jaskrawych barwach. Umieszczona na ścianie za stołem, uzupełni artystyczną wizję. Sztaluga z obrazem albo szkicem wykonanym węglem, będzie równie cennym dodatkiem, a jeśli faktycznie malujesz, postaw na ciekawy, nietypowy przybornik. W tej roli sprawdzą się taborety drewniane  albo stolik pomocniczy ze stalową podstawą. Tam wyeksponuj farby. Natchnienie przyjdzie samo.

Jak urządzić kącik kawowy w lofcie?

 

Krzesło klasyczne model 103
Krzesło klasyczne model 103

 

Urządzenie wielkiego loftu z pozoru wydaje się prostsze niż stworzenie tradycyjnej aranżacji, w której są oddzielne pokoje. W industrialnej, wielkoformatowej przestrzeni warto jednak wykorzystać określone rozwiązania aranżacyjne, aby zadbać o wyznaczenie poszczególnych stref. Elementy konstrukcji mieszkania mogą nam w tym pomóc. Warto więc wykorzystać belki stropowe, legary czy filary. Będąc posiadaczem pofabrycznego apartamentu, np. z betonowymi albo metalowymi schodami, ma się w ręku aranżacyjny atut. To idealny element nadający “osobności” przestrzeni. Pod ich konstrukcją można zorganizować bibliotekę, gabinet ze stołem z drewna i nietypowym krzesłem albo kącik kawowy, z widokiem na panoramę miasta. W takim miejscu sprawdzą się ławostoły, które wraz z pufami albo siedziskami, stworzą przytulne miejsce do relaksu. Z pewnością docenisz taką przestrzeń po długim dniu w pracy. Zdefiniować pomieszczenie możemy też za pomocą różnych materiałów, stosowanych na podłodze. Jeśli schody dzielą mieszkanie, to kącik kawowy można wyróżnić za pomocą posadzki żywicznej, a w salonie zastosować klasyczne drewno w postaci desek podłogowych.

Wyspa czy stół – co wybrać do loftu?


Aranżując loft często kierujemy się zasadami minimalizmu i oszczędności w projektowaniu wnętrz. To również konieczność kompromisu pomiędzy tym, co stare i tym, co stylizowane na wiekowe. Dlatego stary kaloryfer jest elementem, który wyróżnia taką przestrzeń, a rury stają się jej cennym uzupełnieniem. W loftach, gdzie przestrzeń nie ma ograniczeń, często aranżuje się też aneksy kuchenne, w których się gotuje, z wyodrębnioną częścią jadalnianą. Hokery drewniane, np. czerwone jak cegła, idealnie sprawdzają w takim układzie przestrzeni. Ale nie jest powiedziane, że to jedynie słuszne rozwiązanie. Bo duża przestrzeń aż domaga się wypełnienia, dlatego duże stoły, uzupełnione o krzesła nowoczesne, w stylowych, choć minimalistycznych formach, sprawdzają się fantastycznie. Stworzą miejsce do rozmów, biesiad, pracy. 

Ławostół ŁS-9
Ławostół ŁS-9

 

Przestrzeń można zaakcentować także poprzez dodanie ciekawych, kolorowych lub wzorzystych chodników i dywanów, dzięki czemu, np. betonowa posadzka nabierze delikatności. Stoły i krzesła do jadalni, np. wykonane z bukowego drewna również przełamią chłód przestrzeni. Loft nabierze elegancji i charakteru.

Loft, zarówno w poprzemysłowej przestrzeni, jak i stylizowany, stwarza ciekawe możliwości aranżacyjne. Industrialną i zimną przestrzeń warto “przełamać” stylowymi, naturalnymi dodatkami i meblami, by nadać wnętrzom ciepła i domowego klimatu.Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności