Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Znaczenie kolorów w aranżacji wnętrz. Na jakie kolory warto postawić ?

2019-01-18


Kolory oddziałują na samopoczucie człowieka. Mogą być odpowiedzialne za błogi nastrój i wewnętrzny spokój użytkowników pomieszczeń. Będą też pobudzać do działania czy sprawiać, że koncentracja do pracy wzrośnie lub dla kontrastu – pojawi się trudność w zebraniu myśli. Znaczenie barw w aranżacji wnętrz warto wziąć pod uwagę już na etapie projektowania pomieszczeń, a w gotowym projekcie za pomocą kolorowych dodatków z powodzeniem można zmieniać “temperament” pomieszczenia.

Wprowadzając, np. do minimalistycznych, chłodnych wnętrz z szarymi albo białymi ścianami, dodatki w kolorze od niebieskiego, przez wytrawny turkus po głęboki i tajemniczy granat. Takie barwy przełamią “szpitalną” sterylność, wprowadzając ład i spokój, ale też pobudzą wyobraźnię domowników. Zasłony o takim pigmencie albo obicia na krzesłach nowoczesnych  będą uzupełniać przestrzeń, stanowiąc wyrafinowany akcent. Jak jednak ze smakiem wkomponować kolory do wnętrz? Które pigmenty warto eksponować? Jak łączyć barwy, aby stworzyć wysmakowane wnętrza, gdzie tonacje będą spójne z destynacją pomieszczenia i estetycznie zadowalające? 

Kolor ma moc, czyli psychologia barw w designie

Inną kolorystykę należy przewidzieć do pokoju ucznia, ponieważ pomieszczenie łączy kilka funkcji. Ma być miejscem do nauki, zabawy i relaksu, w którym, np. sprawdzi się choćby stonowana żółć. To jej psycholodzy koloru przypisują odpowiedzialność za skupienie i pobudzenie kreatywność. Jeszcze inne tonacje należy wprowadzić do sypialni, przeznaczonej do odpoczynku.

Stolik + 2 krzesła
Stolik + 2 krzesła - zestaw pokojowy

Jest to przestrzeń z założenia przytulna i kameralna, w której, np. dominująca czerwień albo mocny fiolet wywołają za duże zamieszanie. Polecane są czysta biel i szary, które odnajdują się w nowoczesnych pomieszczeniach i kojarzą się z czystością. Urządzając np. gabinet, a więc miejsce, gdzie produktywność umysłu i kreatywność również powinny być utrzymane na wysokim poziomie, dobrze zwrócić uwagę na kolory ścian, np. decydując się na lekkostrawną, złamaną zieleń. Meble, stoły i krzesła, np. w gabinecie konferencyjnym oraz akcesoria i dodatki również powinny zachęcać do pracy swoją kolorystyką. Odpowiedni będzie tutaj brąz – stoły drewniane albo krzesła stylowe  w odcieniu naturalnego drewna, sprawdzą się tutaj idealnie. Dodatkowo, brązowy łagodzi brak poczucia pewności siebie, jest konkretny i praktyczny. Idealny do takich wnętrz.

Jak dobrać kolory do salonu i jadalni?

Hoker niski MODEL 4T
Hoker niski model 4T

 

Ogromne znaczenie tonacji potwierdza także Instytut Pantone, który od 1999 roku wybiera kolor roku. Ten, który będzie wiódł prym w architekturze, modzie i social mediach. W 2019 r. tą barwą został okrzyknięty Living Coral. Jej szlachetna złoto-koralowa toń, ma zarażać optymizmem i zwracać uwagę na ekosystem rafy koralowej. Odcień ten, w ciepłej i intensywnej barwie, będzie idealny, by do salonu wprowadzić radość, pozytywne wibracje i dobry nastrój. Jest jednak dość mocny, bo łączy w sobie pomarańczę, czerwień i róż, stanowiąc silną przeciwwagę dla pastelowych, chłodnych barw, które dominowały ostatnio w designie. Dla osób zmęczonych szarościami, bielą i beżem, koralowy będzie stanowił idealną alternatywę. Świetnie odnajdzie się w towarzystwie bielonej podłogi i stołów z krzesłami w odcieniu naturalnego brązu. Uwydatni ich naturalne piękno i podkreśli linię słojów. Na tle koralowej ściany warto więc zaaranżować przestrzeń jadalnianą, która zyska na wyrazie. W niej stoły i krzesła do salonu, np. wykonane z buku, będą prezentować się wyrafinowanie i stylowo. Jak jednak łączyć living coral, by nie przesadzić? Ten kolor odnajdzie się na jednej ścianie, np. jako baza dla eleganckiej witryny czy stołu drewnianego rozkładanego, który chcemy wyeksponować. Na pozostałych ścianach warto zastosować bezpieczne rozwiązanie, np. piaskowy beż. W dodatkach sugerujemy zwrot ku klasycznej czerni, przełamującej słodycz złotawego odcienia i tworzącej przyjemne światłocienie. Warto podkreślić, że koralowy kocha też drewno, więc zarówno meble w ciemnym odcieniu, jak krzesła stylowe albo drewniane hokery  (jeśli salon łączy się z kuchnią) będą tutaj gustowną kropką nad i. Podłoga w tonacji palisandru nada przestrzeni klasy i będzie wpisywać się w tę ciepłą, subtelną aranżację.Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności