Koszyk0
41 254 39 91
Kontakt

Jak siadać: czyli rozmieszczenie gości przy stole

2018-04-26


Kiedy zdecydujesz się na zorganizowanie przyjęcia u siebie w domu, istnieje wiele rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę poza menu. Ważną rzeczą jest to, jak umieścić gości przy stole, by każdy czuł się wygodnie i komfortowo. Tutaj znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Zanim zaczniesz rozmieszczać – ustal charakter przyjęcia

Zdecyduj się na formalność tego wydarzenia. Czy zapraszasz partnerów biznesowych czy przyjaciół? Czy będą to dalsi krewni czy osoby najbliższej rodziny? Relacja, jaką masz z osobami biorącymi udział w tym wydarzeniu, określi jego formalność. Ogólna wskazówka jest taka, że należy zarezerwować miejsca przy stole (nawet z winietkami!) na bardzo specjalne i szczególne okazje – wtedy można spokojnie gości rozmieścić wokół dużego stołu w jadalni takiego jak stół biały. Poczęstunek w stylu bufetowym jest o wiele bardziej nieformalny i tym samym mniej kontrolujesz miejsca siedzące, nierzadko drewniana wyspa kuchenna jest wszystkim, czego potrzebujesz.

Wyspa kuchenna w kolorze Wenge

Wyspa kuchenna 60x120 w kolorze wenge

Rozmieszczenie gości – propozycja

Jest wiele szkół prawidłowego rozmieszczania przy stole. Poniżej cytujemy jeden z najbardziej popularnych. Najlepszą drogą do zapewnienia udanego przyjęcia jest posadzenie przy sobie osób, które mają wspólne zainteresowania. To jest najbardziej przydatny punkt wyjścia. W tym kontekście rozważ następujące kwestie:

  • Czy dane osoby mają potrzebę wspólnego omawiania biznesu? (przyjęcia o charakterze biznesowym, formalnym)
  • Czy mają wspólne zainteresowania lub hobby?
  • Czy mają podobne zawody?
  • Czy mają podobny stan cywilny? (małżeństwa powinny siadać obok siebie, panny, kawalerowie powinni być wymieszani naprzemiennie dla swobody rozmowy)

Oczywiście, jeśli są to typowo rodzinne spotkania z rozmieszczeniem powinno być nieco łatwiej – trzeba jednak brać też pod uwagę wiek gości i to… czy lubią się nawzajem, czy nie. Jest to bardzo ważna, ale często pomijana kwestia.

 

 

 

Czy zawsze naprzemienność płci jest najlepszym rozwiązaniem przy rozmieszczaniu?

Bądź kreatywny - czasami z przyzwyczajenia rozmieszcza się mężczyzn i kobiety naprzemiennie, ale czasem może to tłumić swobodę pogawędki, czy nawet być nieco krępujące dla niektórych osób. Jeśli zapraszasz kogoś, kto jest nieśmiały, spróbuj usadzić go w pobliżu z opiekuńczym ekstrawertykiem. Bycie gospodarzem wymaga takich trudnych wyborów, które nierzadko są kluczem do naprawdę udanego przyjęcia.

 

 

 Ta strona korzysta z plików cookies. Informacje zbierane przy pomocy "ciasteczek" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk, dotyczących korzystania przez Użytkowników ze Sklepu. Wyłączenie w przeglądarce internetowej opcji pozwalającej na zapisywanie plików cookies może spowodować pewne utrudnienia w poprawnym działaniu strony. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Polityka prywatności